Mesto Prievidza: Informácie k celoplošnému testovaniu na Covid-19 + odberné miesta mesto Prievidza

25.10.2020
Mesto Prievidza: Informácie k celoplošnému testovaniu na Covid-19 + odberné miesta mesto Prievidza
prievidza koronavírus celoplošné testovanie

AKTUALIZÁCIA: Celoplošné testovanie obyvateľov Slovenska sa uskutoční prvé „kolo“ sa však uskutoční počas nasledujúceho víkendu 31.  októbra a 1. novembra. Pôvodne sa malo testovať aj v piatok 30. októbra. „V tomto momente sme rozhodli o zorganizovaní prvej fázy,“ povedal minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) s tým, že o prípadnom druhom „kole“, ktoré by malo prebehnúť 7. a 8. novembra, sa rozhodne o v pondelok 2. novembra.

čítajte tiež: Odberné miesta 2021 - antigénové testovanie - mesto Prievidza

Odberné miesta na uskutočnenie testovania obyvateľstva v meste Prievidza

 
Budova - adresa
Miestnosti v objektoch - navigácia
1.
ZŠ s MŠ, Malonecpalská č. 37 – odberné miesto A
Veľká telocvičňa
2.
ZŠ s MŠ, Malonecpalská č. 37 – odberné miesto B
Malá telocvičňa
3.
ZŠ Rastislavova č. 4 – odberné miesto A
Telocvičňa
4.
ZŠ Rastislavova č. 4 – odberné miesto B
Telocvičňa
5.
Ciglianska cesta 6
Dva prízemné byty
6.
Gymnázium V.B.N., Ul. M. Slovenskej č. 16 – odberné miesto A
Hlavný vchod
7.
Gymnázium V.B.N., Ul. M. Slovenskej č. 16  – odberné miesto B
Vedľajší vchod
8.
ZŠ Ul. P. J. Šafárika č. 7 – odberné miesto A
Telocvičňa
9.
ZŠ Ul. P. J. Šafárika č. 7 – odberné miesto B
Vchod pri šatniach
10.
Dom kultúry v Prievidzi, Ul. F. Madvu 11
Dom kultúry
11.
ZŠ S. Chalupku č. 14
Telocvičňa
12.
ZŠ S. Chalupku č. 12
Telocvičňa
13.
SOŠ T. Vansovej Prievidza , Lúčna č. 2
Telocvičňa (vchod z Lúčnej ul. 2)
14.
SOŠ T. Vansovej Prievidza , Lúčna č. 2
Budova na Lúčnej ul. 2
15.
SOŠ T. Vansovej Prievidza, T. Vansovej 32
T. Vansovej 32
16.
Obchodná akadémia, Ul. F. Madvu č. 2  – odberné miesto A
Chodba od vestibulu vpravo
17.
Obchodná akadémia, Ul. F. Madvu č. 2 – odberné miesto B
Chodba od vestibulu vľavo
18.
ZŠ s MŠ Ul. Dobšinského č. 5
Telocvičňa
19.
SOŠ obchodu a služieb, Nábr. J. Kalinčiaka č. 1
B pavilón
20.
SOŠ obchodu a služieb, Nábr. J. Kalinčiaka č. 1
Veľká telocvičňa
21.
SOŠ obchodu a služieb, Nábr. J. Kalinčiaka č. 1
Malá telocvičňa
22.
Športová hala, Bojnická cesta
Priestor nad palubovkou vľavo
23.
Športová hala, Bojnická cesta
Priestor nad palubovkou vpravo
24.
Športová hala, Bojnická cesta
Vestibul športovej haly (vchod od zimného štadióna)
25.
Stredná zdravotnícka škola, Vinohradnícka 8
Hlavný vchod
26.
CVČ Spektrum Ul. K. Novackého č. 14
Chodba pri telocvični
27.
CVČ Spektrum Ul. K. Novackého č. 14
Stany v exteriéri na futbalovom ihrisku
28.
CVČ Spektrum Ul. K. Novackého č. 14
Vstupná chodba
29.
ZŠ Ul. energetikov č. 39 – odberné miesto A
Zadný vchod do ZŠ od parku
30.
ZŠ Ul. energetikov č. 39 – odberné miesto B
Zadný vchod do ZŠ od parku
31.
Dom kultúry Veľká Lehôtka, Podhorská ul.79
Dom kultúry
32.
Dom kultúry Malá Lehôtka, Ul. F. Hečku 45
Dom kultúry
33.
Dom kultúry Hradec , Ul. 1. mája 17
Dom kultúry
34.
Parkovisko za Rozvojom, Dlhá ul. 1
Drive-in odberové miesto na parkovisku
35.
Parkovisko pred OC Korzo
Drive-in odberové miesto na parkovisku


Celoplošné testovanie pomôže zachytiť skryté  ohniská nákazy a spomaliť šírenie vírusu, vďaka čomu získajú naši lekári  čas a priestor na to, aby sa postarali o chorých. Tým, že sa prídeme  otestovať, zistíme nielen svoj vlastný stav, ale teda pomôžeme ochrániť  aj svojich blízkych a ľudí v širšom okolí.

- Testovanie bude dobrovoľné a budú sa na ňom môcť zúčastniť všetci od desať rokov.

- Neodporúča sa len tým, ktorí majú nad 65 rokov a trávia väčšinu  času vo svojich domovoch, prípadne všetkým obyvateľom so zníženou  mobilitou či zdravotnými obmedzeniami, ktorí sa prirodzene vyhýbajú  sociálnemu kontaktu.

- Na testovaní sa nezúčastnia klienti domovov sociálnych služieb a  hospitalizovaní pacienti v nemocniciach, ktorým bude testovanie vykonané  priamo vo svojich zariadeniach.

- Testovanie prebehne počas dvoch víkendov po sebe. Odporúča sa  absolvovať obe testovania. Medzi testovaniami – rovnako ako teraz – sa  odporúča eliminovať stretávanie na nevyhnutné minimum a dodržiavať  schválené epidemiologické opatrenia.

- Kde to bude možné, bude testovanie prebiehať vo vonkajšom  prostredí. Postup odberov bude jednosmerný, aby sa znížil počet osôb na  jednom mieste.

- Testovanie prebehne za prísnych epidemiologických opatrení, miestnosti budú dezinfikované.

- Na poriadok a dodržiavanie pravidiel bude dohliadať prítomný príslušník Policajného zboru SR a Ozbrojených síl SR.

- Testujúci personál bude vopred testovaný.

- Vzorky potrebné pre testovanie bude odoberať len zdravotnícky personál.

- Vzorky budú bezpečne zlikvidované.

- Test môžete absolvovať na ľubovoľnom odbernom mieste v čase 07:00 - 12:00 h a 13:00 - 22:00 h,  nemusíte sa vracať do miesta trvalého bydliska. Prosíme Vás však, aby  ste prioritne využívali odberné miesta zriadené vo Vašom meste alebo  obci.

- Testovať sa môžu aj cudzinci, ktorí sa dlhodobo zdržujú na Slovensku.

- V prípade pozitívneho výsledku testu nastupujete do domácej 10-dňovej karantény.

- V prípade, že nemôžete absolvovať karanténu v domácom prostredí,  bude k dispozícii niekoľko hotelových ubytovacích zariadení s  karanténnym režimom, v ktorých bude možnosť za odplatu absolvovať  povinnú karanténu, s cieľom eliminácie rizika vzájomnej nákazy osôb  žijúcich v jednej domácnosti.

- Slovákom, ktorí žijú v zahraničí, neodporúčame cestovať na  Slovensko kvôli plošnému testovaniu. Vzťahujú sa na nich podmienky  platné od 1. októbra 2020 uverejnené na stránke Ministerstva zdravotníctva SR na korona.gov.sk, ktoré určujú podmienky pri návrate z bezpečných a menej bezpečných krajín.

- Ak máte záujem vypomôcť ako zdravotnícky personál, registrujte sa na portáli Ministerstva zdravotníctva SR na korona.gov.sk.

- Ak máte záujem vypomôcť ako dobrovoľník, prosíme vyplňte nasledujúci formulár TU. Už teraz všetkým ďakujeme.

- V prípade, že viete odberné miesta podporiť materiálne (stany,  ionizátory, germicídne žiariče, ochranné a dezinfekčné prostriedky,  vonkajšie ohrievače a ďalšie), kontaktujte priamo mesto Prievidza:  email: info@prievidza.sk alebo telefonicky 0904752603.

Všetky odberné miesta musí odsúhlasiť RÚVZ, zatiaľ sú schválené 3. odberné miesta na Strednej odbornej škole na Nábr. Kalinčiaka 1. Aj SOŠ na Lúčnej má schválené odberné miesto. Predpoklad je, že aj daľšie budú na stredných školách.

Informácie o odberných miestach v meste Prievidza budeme postupne aktualizovať. 

Všetky podrobné informácie o postupe testovania nájdete TU.

Celoplošné testovanie – najčastejšie otázky a odpovede

 

  • prvé  kolo testovania sa uskutoční v sobotu 31. októbra a v nedeľu 1.  novembra, o prípadnej druhej fáze sa rozhodne v pondelok 2. novembra.

Kto sa musí testovať?

Testovanie je určené pre osoby staršie ako 10 rokov a aj pre cudzincov, ktorí sa preukážu pasom. Je  dobrovoľné, ale ak sa prvého kola testovania v sobotu 31. októbra alebo  v nedeľu 1. novembra nezúčastníte, bude pre vás platiť zákaz vychádzania.

„Prestane  pre vás platiť, ak absolvujete druhé kolo celoplošného testovania s  negatívnym výsledkom, alebo ak máte výsledok PCR testu s negatívnym  výsledkom po 30. októbri, alebo v prípade ukončenia zákazu vychádzania  na celom Slovensku,“ upozorňuje spomínaný portál.

Na  odberných miestach budú informácie dostupné aj pre nepočujúcich a osoby s  telesným postihnutím budú môcť využiť na pomoc svojho opatrovateľa  alebo policajtov či príslušníkov ozbrojených síl. Klienti domovov sociálnych služieb a hospitalizovaní pacienti budú pretestovaní priamo v zariadeniach.

Kto sa nemusí otestovať (pre koho platia výnimky)?

 

Na celoplošnom testovaní na ochorenie COVID-19 sa nemusia zúčastniť deti do desať rokov, autisti, onkologickí pacienti a iné skupiny, ktoré definuje Ministerstvo zdravotníctva SR.

„Ľudia  nad 65 rokov sa nemusia zúčastniť testovaní len za predpokladu, že budú  v domácej karanténe a ich blízki im zabezpečia veci, ktoré potrebujú,  aby nemuseli chodiť do spoločnosti a podstupovať ohrozenie voči svojej  osobe,“ uviedol na utorňajšej tlačovej konferencii minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Ak staršie osoby nebudú dodržiavať domácu karanténu, tak aj oni musia prejsť celoštátnym testovaním.

Na  celoplošné testovanie nemusíte prísť ani v prípade, ak ste boli v  posledných 90-tich dňoch pozitívne testovaní na COVID-19 alebo takí,  ktorí vedia lekárskou správou potvrdiť, že ich zdravotný stav im  neumožňuje zúčastniť sa na testovaní. Napríklad ľudia so zlomeným nosom.  Výnimku majú tiež osoby s negatívnym PCR testom, ale nie vystaveným  skôr ako 30. októbra o 8.00 ráno.

Kedy budú otvorené odberové miestnosti?

Odberové  miestnosti by mali byť otvorené od 7:00 do 22:00, podobne ako to býva  vo volebný deň a to aj v sobotu 31. októbra aj v nedeľu 1. novembra.  Posledný ster je naplánovaný na 21:30. O desiatej sa odberné miesto  zavrie, aby sa mohlo vydezinfikovať a pripraviť na ďalší deň.

Kde sa bude testovať? (odberné miesta)

Celkovo  bude na testovanie vytvorených 4 901 odberných tímov a viac ako  päťtisíc odberných miest. Kde to bude možné, tak ľudí otestujú v  exteriéri a niektoré samosprávy pripravujú aj drive-in lokality.

Kedy mám prísť na odberné miesto?

 

Niektoré  samosprávy plánujú vytvoriť poradovník podľa abecedy alebo adresy, čo  má prispieť k tomu, aby sa pred odberovými miestami netvorili dlhé rady.  Zoznam odberných miest jednotlivé dediny, obce aj mestá pripravujú a  bude zverejnený v priebehu nasledujúcich hodín.

Musím sa otestovať v mieste trvalého bydliska?

V  prípade celoplošného testovania sa môžete otestovať v ľubovoľnom  odberovom mieste na Slovensku, nie je to teda ako napríklad pri  parlamentných či prezidentských voľbách, kde pri hlasovaní mimo trvalého  bydliska potrebujete voličský preukaz.

Kto robí odber?

Výtery  bude robiť iba odborný zdravotnícky personál a na dodržiavanie  pravidiel budú dohliadať príslušníci bezpečnostných zložiek.

Nehrozí, že sa na odbernom mieste nakazím koronavírusom?

 

Obavy,  že sa nainfikujete koronavírusom na odbernom mieste sú neopodstatnené.  Prvoradá je bezpečnosť, či už všetkého „personálu“, ale aj občanov. „Odborný personál bude vopred testovaný,“ uisťuje vláda.

Musím prísť na celoplošné testovanie, ak som Slovák žijúci v zahraničí?

Vláda  informuje, že ak sa v čase celoplošného testovania nebudete nachádzať  na Slovensku, platia pre vás všetky podmienky aktuálne platné od 1.  októbra uverejnené na stránke ministerstva zahraničných vecí a  korona.gov.sk, ktoré určujú podmienky pri návrate z bezpečných a menej  bezpečných krajín.

Certifikáty

Každý otestovaný dostane certifikát zabezpečený ochrannými prvkami. V prípade jeho falšovania hrozí postih.

Môžem ísť do práce/zamestnania, ak nepôjdem na celoplošné testovanie?

Ak  sa nezúčastníte celoplošného testovania, platí pre vás zákaz  vychádzania a do práce/zamestnania ísť nemôžete a budete sa musieť z  práce/zamestnania uvoľniť, a to bez nároku na pandemickú péenku. Môžete  však po dohode so zamestnávateľom pracovať z domu (home office), ale  môžete si dohodnúť aj dovolenku či čerpanie voľna.

„Ak  zamestnanec dobrovoľne nepôjde na test a ostane v domácej karanténe, tak  je to prekážka v práci na strane zamestnanca a nie zamestnávateľa. O  prekážke v práci by mal zamestnanec informovať zamestnávateľa čím skôr a  požiadať tak o pracovné voľno. To môže byť s náhradou mzdy, ako  dovolenka, alebo bez náhrady mzdy, vtedy ale musí zamestnávateľ umožniť  zamestnancovi odpracovať zameškaný čas,“ upozorňuje ministerstvo  práce. Z toho vyplýva, že zamestnanec, ktorý nechce absolvovať  testovanie, požiada zamestnávateľa o pracovné voľno pre karanténu,  nemôže automaticky počítať s náhradou mzdy.

Ak budete testovaný pozitívne, kontaktuje svojho lekára, ktorý vám vystaví péenku.

Ďalšie správy