Na filmovom festivale Jeden svet 2019 odmietame mlčať

9.2.2019
Na filmovom festivale Jeden svet 2019 odmietame mlčať

„Každý z nás je zodpovedný za krajinu, v ktorej žije. Svojim konaním alebo mlčaním ju formujeme, dávame najavo, čo je tolerovateľné a čo nie.“, pomenovala hlavnú myšlienku festivalu Jeden Svet v Bratislave, jeho riaditeľka Diana Fabiánová.

Na filmovom festivale Jeden svet 2019 odmietame mlčať

V tomto duchu sa uskutoční v dňoch 11.3 až 16.3 v prievidzskom Dome kultúry 12. ročník regionálneho filmového festivalu Jeden svet.

Úvodným hosťom bude investigatívny novinár Marek Vagovič z portálu Aktuality.sk, kolega zavraždeného Jána Kuciaka. Vagovič sa venoval a venuje mnohým kauzám našej spoločnosti, za čo získal 9-krát Novinársku cenu. O tom, ako sa žije kritickej novinárke vo Francúzsku, sa diváci dozvedia vo filme Nič sa neodpúšťa. Na príklade susedného Česka pripomenie dôležitosť médií v boji proti konšpiráciám a dezinformáciam dokument s vypovedajúcim názvom Čo dokáže lož.

Pozvanie organizátorov prijali aktivista Michal Karako a novinár Andrej Bán, ktorý po parlamentných voľbách v roku 2016 založili iniciatívu Zabudnuté Slovensko. Ich cieľom je diskusia na témy extrémizmu a fašizmu, xenofóbie či intolerancie. Tému odľahčí snímka Bojovníčka s nenávisťou o 70-ročnej Berlínčanke Irmele, ktorá už 30 rokov každý deň neúnavne vyráža do boja s nenávistnými symbolmi - vyzbrojená sprejom, škrabkou a čistiacimi prostriedkami.

Vo štvrtok program rozprúdi dokument Cudzinec v raji o učiteľovi, ku ktorému sa dostanú tri rozličné skupiny migrantov a on sa ku každej z nich správa celkom odlišne: k prvej odmietavo, k druhej prejavuje riadnu dávku empatie a chuť pomôcť, k tretej neprejavuje už vôbec žiadne city. O úlohe učiteľa v neľahkých podmienkach budeme diskutovať s Ondrejom Mikulášom z programu Teach for Slovakia. A bude to veľmi zaujímavé: Ondrej opustil dobre platenú prácu IT inžiniera v Nórsku a odišiel učiť deti pri Michalovce.

Aktuálnou a stále živou témou bude diskusia s aktivistami Greenpeace o životnom prostredí nielen na Hornej Nitre, ktorých privítame na festivale v piatok podvečer. Medzi hosťami bude aj aktívny účastník protestu na ťažobnej veži v Novákoch z novembra minulého roka.

Organizátori Jedného sveta z občianskeho združenia BERKAT veria, že zaujímavostí a aktuálnych tém v programe festivalu bude viac a odkazujú: „tešíme sa na stretnutie 11. až 16. marca v Dome kultúry v Prievidzi!“

Ďalšie správy