Quantcast

Na letnej terase s personálom by ľudia nemali chodiť osobne k výčapu či pokladnici + súhrn opatrení

3.5.2021
Na letnej terase s personálom by ľudia nemali chodiť osobne k výčapu či pokladnici + súhrn opatrení

Na letnej terase s personálom by ľudia nemali chodiť osobne k výčapu či pokladnici, pripomína úrad verejného zdravotníctva.

„Na terasu vstúpte s nasadeným rúškom alebo respirátorom,  vydezinfikujte si ruky a takto sa usádzajte k stolu,“ spresnila  hovorkyňa ÚVZ Daša Račková. Zdôraznila, že je potrebné si vyberať miesto  na sedenie tak, aby bol zákazník od iných hostí vzdialený aspoň dva  metre.

„Prevádzkovateľom sa minulý rok ťažko preverovalo, či za stolom na  terasách skutočne sedia osoby zo spoločnej domácnosti, a vznikali tak  konfliktné situácie. V súčasnej situácii však odporúčame, aby ste  preferovali spoločnosť ľudí, s ktorými žijete v jednej domácnosti alebo  s nimi zvyknete tráviť čas v rámci kolektívu,“ dodala Račková.  Pripomenula, že vírus môže mať inkubačný čas až 14 dní.

ÚVZ preto odporúča medzi stretnutiami s rozličnými skupinami ľudí  dodržiavať dostatočne dlhý časový odstup. „Aby ste nechtiac nezaniesli  vírus do viacerých, inak nesúvisiacich kolektívov,“ vysvetlila Račková.

Vo väčšine okresov Slovenska sa od pondelka netreba preukazovať testom

Vo väčšine okresov Slovenska sa od pondelka netreba preukazovať testom  na COVID-19. Krajina sa po novom delí na dve časti – na bordovú a  červeno-ružovú.

Cez deň sa v okresoch v prvom a druhom stupni varovania, teda v ružových  a červených okresoch, nie je potrebné preukazovať negatívnym výsledkom  testu, keďže pre ne cez deň neplatí zákaz vychádzania.      Testom sa  však budú ľudia musieť preukázať v čase od 21.00 h až do 1.00 h rána.  Vtedy totiž platí v týchto typoch okresov zákaz vychádzania. V ružovom  okrese stačí 21-dňový test a v červenom 14-dňový test. Je možné sa v  tomto čase preukázať aj iným dokladom o výnimke.

Jedinou výnimkou je vstup študentov vybraných odborov do priestorov a  zariadení vysokých škôl. A to výlučne pre čas od 21.00 do 1.00 h. Tu sa  naďalej bude vyžadovať negatívny test nie starší ako sedem dní alebo  doklad o výnimke, keďže v tomto čase platí zákaz vychádzania pre tieto  okresy.

V okresoch s tretím stupňom varovania, teda v bordových, platí zákaz  vychádzania od 5.00 h do 1.00 h nasledujúceho dňa. Pravidlá pre vstup do  prevádzok a pracovísk v okresoch v tomto stupni varovania zostávajú  tak, ako boli. Pri vstupe do prevádzok bude potrebné preukazovať sa  negatívnym výsledkom testu, ktorý nie je starší ako sedem dní, prípadne  iným dokladom o výnimke.

Väčšina okresov je od pondelka v červenej fáze

Od pondelka je podľa COVID automatu na Slovensku 60 okresov v červenej  fáze. V bordovej fáze ich je desať a v ružovej fáze ich je deväť. V  čiernej fáze už nie je ani jeden okres. Vyplýva to z aktualizovaného  rozdelenia okresov podľa rizikovosti, ktoré na uplynulom rokovaní (28.  4.) schválila vláda.

V treťom stupni varovania sú okresy Ilava, Kysucké Nové Mesto, Lučenec,  Martin, Myjava, Poltár, Považská Bystrica, Trenčín, Turčianske Teplice a  Tvrdošín.

V druhom stupni varovania sú okresy Bánovce nad Bebravou, Banská  Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava I.-V., Brezno, Bytča,  Čadca, Detva, Dolný Kubín, Galanta, Gelnica, Hlohovec, Humenné,  Kežmarok, Košice I.-IV., Košice-okolie, Krupina, Levice, Levoča,  Liptovský Mikuláš, Malacky, Medzilaborce, Michalovce, Námestovo, Nové  Mesto nad Váhom, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Poprad, Prešov,  Prievidza, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Ružomberok,  Sabinov, Šaľa, Senec, Senica, Snina, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa,  Svidník, Trebišov, Trnava, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica,  Žiar nad Hronom, Žilina a okres Zvolen.

V prvom stupni varovania sú okresy Dunajská Streda, Komárno, Nitra, Nové  Zámky, Skalica, Sobrance, Stropkov, Topoľčany a okres Zlaté Moravce.

ÚVZ vo vyhláške stanovil náhrady testu viacerými dokladmi

Od pondelka 3. mája platí vyhláška Úradu verejného zdravotníctva SR,  ktorá upravuje organizáciu hromadných podujatí aj športového charakteru.  Vo všetkých prípadoch, kedy vyhláška stanovuje podmienku negatívneho  testu na ochorenie COVID-19 (napr. kultúra, hromadné podujatia,  ubytovacie zariadenia, atď), je možné preukázať sa namiesto neho aj  dokladmi o skutočnosti, že:

a) osoba bola zaočkovaná druhou dávkou mRNA vakcíny proti ochoreniu COVID-19 a od tejto udalosti uplynulo viac ako 14 dní,

b) osoba bola zaočkovaná prvou dávkou vektorovej vakcíny proti ochoreniu  COVID-19 a od tejto udalosti uplynulo viac ako 4 týždne,

c) osoba je viac ako 14 dní po 1. dávke očkovania proti ochoreniu  COVID-19 (mRNA alebo vektorovou vakcínou), ak bola prvá dávka očkovania  podaná v intervale do 180 dní od prekonania ochorenia COVID-19,

d) osoba prekonala ochorenie COVID-19 v období pred nie viac ako 180 dňami,

e) ide o osobu do 10 rokov veku.

Žiaci od pondelka nepotrebujú test do školy

Od pondelka môžu bez testu na COVID-19 vstupovať do škôl a školských  zariadení žiaci materskej školy, prvého a druhého stupňa základnej  školy, strednej školy, špeciálnej školy, poslucháči jazykovej školy a  študenti vstupujúci do priestorov vysokej školy na prijímacie konanie.  TASR o tom informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR  Daša Račková.

Študenti vybraných odborov vstupúci v čase medzi 21.00 až 1.00 h do  priestorov a zariadení vysokých škôl však budú musieť predložiť  negatívny test nie starší ako sedem dní alebo doklad o výnimke.

 Od pondelka môžu fungovať za istých podmienok kultúrne podujatia

Od pondelka môžu v červených a ružových okresoch, teda v okresoch  druhého a prvého stupňa varovania, fungovať za splnenia viacerých  podmienok divadelné, exteriérové filmové a iné audiovizuálne  predstavenia, koncerty, hudobné a tanečné produkcie, výstavy diel  výtvarných umení, diel úžitkového umenia a prác ľudovej výtvarnej  tvorivosti, festivaly a prehliadky v oblasti kultúry a umenia.

Návštevníci týchto podujatí budú povinní preukázať sa negatívnym  antigénovým testom nie starším ako 24 hodín či negatívnym PCR-RT/LAMP  testom nie starším ako 72 hodín. Podmienka mať test neplatí pre deti do  desať rokov. Alternatívou je očkovanie proti ochoreniu COVID-19 alebo  prekonanie tohto ochorenia.

Organizátor musí byť schopný preukázať počet návštevníkov a uchovávať  telefonický alebo e-mailový kontakt na návštevníkov po dobu dvoch  týždňov od podujatia. Vstup na podujatia bude umožnený len s rúškom či  respirátorom v zmysle aktuálneho nariadenia hygienikov.

V interiéri môže byť do 50 percent kapacity, maximálne 150 divákov, v  exteriéri do 50 percent, maximálne 200 divákov. Počíta sa len so  sediacim obecenstvom.

Zakázané sú podujatia zamerané na školopovinné deti alebo školské  skupiny. Povolená nie je ani kontaktná práca s publikom. Obsadené môže  byť každé druhé sedadlo. Hygienici odporúčajú šachovnicové sedenie.  Zakázané je občerstvenie. Samozrejmosťou je dezinfekcia rúk pri vstupe,  vetranie a výmena vzduchu. Ak je občerstvenie ponúkané v exteriéri,  stoly od seba musia byť vzdialené minimálne dva metre.

Od pondelka bude možná aj jazda lanovkou

Kabínkové lanovky môžu od pondelka využívať jedna osoba alebo osoby zo  spoločnej domácnosti. Návštevníci lanových dráh a vlekov sa po novom  budú musieť preukázať negatívnym výsledkom testu na COVID-19, ktorý nie  je starší ako 72 hodín. TASR o tom informovala hovorkyňa Úradu verejného  zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková.

Kúpaliská a plavárne môžu byť otvorené len v prípade, že stanovia  maximálnu kapacitu prevádzky na šesť zákazníkov a dodržia ďalšie  podmienky uvedené vo vyhláške.

Zatvorené zostávajú prevádzky poskytujúce služby wellness ako sauny, vírivky, kúpele či zábaly.

Fitnescentrá môžu byť otvorené s maximálnou kapacitou osôb do šesť ľudí,  dodržať sa však musia ďalšie podmienky stanovené vo vyhláške.

Zatvorené ostávajú prevádzky divadelných, hudobných, exteriérových  filmových alebo iných umeleckých predstavení, ktoré sa nachádzajú v  okresoch s tretím, teda bordovým stupňom varovania podľa COVID automatu.

Rovnako zostávajú zatvorené prevádzky verejného stravovania. Naďalej  však môžu vydávať pokrmy a nápoje zabalené na odber so sebou,  prostredníctvom donáškovej služby alebo prostredníctvom letných terás.

Zatvorené zostanú aj prevádzky interiérových filmových predstavení.

Ďalšie správy