Quantcast

Na rezbársku tradíciu vo Chvojnici nadviazala tvorivá dielňa

22.11.2021
Na rezbársku tradíciu vo Chvojnici nadviazala tvorivá dielňa

Rezbárskou dielňou, kde sa vyrábali i hračky, bola v minulosti známa  obec Chvojnica (okres Prievidza). Na niekdajšiu tradíciu nadviazala  uplynulý víkend tvorivá dielňa v rámci série podujatí občianskeho  združenia (OZ) Hornonitrie pod názvom Pracovné večery u Tkáčov.  Účastníci workshopu sa naučili drevorezbu i maľovanie hračiek.

"Vyrábali sme zdobené piesty, ktoré sa používali na pranie. Bývali  často zdobené technikou drevorezu. Robí sa nožíkom, prostredníctvom  ktorého sa vyrezávajú rôzne rastlinné či geometrické ornamenty. Bola to  najjednoduchšia zdobiaca technika," priblížil lektor Peter Lovas.

Piesty boli kedysi podľa neho darom z lásky, frajer ho vyrezal frajerke  ako prejav náklonnosti, vyrezal tam napríklad i jej iniciály a potom jej  piest daroval.

Účastníci kurzu si vyskúšali i maľovanie hračiek. Jednu z hračiek z  oblasti Chvojnice má vo svojej zbierke Rastislav Haronik z Nitrianskeho  Pravna, ide o vianočnú pyramídu s figúrkami, priblížil Lovas. Na kurze  si účastníci podľa neho vyskúšali maľovanie kópií sústružných hračiek,  ktoré sa nachádzajú v zbierkach Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi.

"Územie obce Chvojnica je historicky späté nielen s výrobou hračiek,  ale takisto aj úžitkového dreveného riadu, pretože sa tu až do začiatku  20. storočia nachádzala rezbárska dielňa, v ktorej sa učili chlapci z  regiónu tomuto remeslu a zároveň si zarobili i nejaké peniaze," priblížila projektová manažérka OZ Hornonitrie Radka Tarabčíková.

Na snímke lektor tvorivej dielne Peter Lovas ukazuje výrobky z dreva, mlynčeky poháňané vodou z potoka.Tvorivá dielňa vo Chvojnici bola jedným z podujatí Pracovných večerov u Tkáčov. "Pripravili sme tri dvojdňové workshopy, v budúcom a nasledujúcom  týždni. Bude to pravnianska výšivka spolu s tradičnou výrobou siete a  vyšívania tejto siete, čaká nás aj tkáčsky workshop. Okrem iných aktivít  je cieľom nášho OZ zachovávať naše regionálne tradície a práve ľudové  remeslá a ľudovo-umelecké techniky sú tie, ktoré sa môžu záujemcovia  naučiť na našich dielňach," dodala Tarabčíková.

Ďalšie správy