Na Slovensku by sa mali od pondelka otvoriť kostoly, kiná, divadlá s maximálnou kapacitou 50 percent, plavárne a fitnescentrá do šiestich osôb na 15 štvorcových metrov.

13.11.2020
Na Slovensku by sa mali od pondelka otvoriť kostoly, kiná, divadlá s maximálnou kapacitou 50 percent, plavárne a fitnescentrá do šiestich osôb na 15 štvorcových metrov.
koronavírus

Od pondelka sa na Slovensku po mesiaci otvoria kiná, divadlá a kostoly. Premiér Igor Matovič oznámil,  že pandemická komisia schválila jeho návrh na čiastočné uvoľnenie.  Kiná, divadlá a kostoly sa budú môcť naplniť na polovicu ich kapacity.

Okrem toho sa otvoria fitnescentrá a plavárne, tie však maximálne pre  6 osôb a musí tam byť 15 štvorcových metrov na jednu osobu. Spustia aj  nižšiu futbalovú a hokejovú ligu. „Spustená Slovenská hokejová liga a 1.  futbalová liga, zatiaľ bez divákov,“ píše premiér.

Experti pritom ešte pred týmto oznámením nabádali skôr na opatrnosť a zníženú mobilitu ešte aspoň týždeň, kým budeme vedieť interpretovať výsledky plošného testovania.

Deti zostávajú doma

Školy sa neotvoria, potvrdil Igor Matovič. Pandemická komisia tak  neprijala návrh ministra školstva, aby sa vrátilo k semaforom, kde sa  zatvárali konkrétne školy či triedy, ak sa tam objaví nákaza. Ak  by sa otvorili bez ďalších opatrení, podľa premiéra by sa výrazne  zvýšil počet nových prípadov. Odhaduje, že by mohlo byť aj 5000 nových  prípadov denne počas Vianoc.

„Zdá sa mi, že ide o osobnú pomstu premiéra,“ povedala koaličná  poslankyňa SaS Jana Cigániková, ktorá bola na pandemickej komisii. Vníma  to ako „trucpodnik“ premiéra voči SaS, s ktorou má posledné dni ostrý  konflikt.

Od pondelka sa budú môcť do škôl vrátiť len deti zo sociálne  znevýhodneného prostredia, ak nemajú prístup k dištančnému vzdelávaniu –  v malých skupinkách do šesť ľudí, teda v zostave päť žiakov plus jeden  učiteľ. To ešte v pondelok schválil ústredný krízový štáb. Pre školy je  to navyše dobrovoľné.

Konzílium prehodnotilo parameter kĺzavý medián 500 na uvoľňovanie opatrení, po novom bude hranica 7-dňový priemer nových prípadov 750. Druhá podmienka na zavedenie semaforov, a teda regionálnych opatrení,  bude počet hospitalizovaných pacientov. Má ich byť menej ako 2000. Dnes  ich máme v nemocnici 1815.

Ďalšie správy