NEBEZPEČNÝ NÁLEZ: V Nedožeroch-Brezanoch v okrese Prievidza objavili rádioaktívny materiál a výbušniny

18.9.2023
NEBEZPEČNÝ NÁLEZ: V Nedožeroch-Brezanoch v okrese Prievidza objavili rádioaktívny materiál a výbušniny

Veľké množstvo odpadu vrátane nebezpečných chemických látok  rádioaktívneho materiálu a výbušnín našli v pondelok policajti v  priestoroch staršieho poľnohospodárskeho družstva v Nedožeroch-Brezanoch  v okrese Prievidza. TASR to potvrdil riaditeľ odboru odhaľovania  nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality Úradu kriminálnej  polície Prezídia Policajného zboru Mário Kern.

Na mieste zasahovali enviropolicajti v spolupráci s hasičmi, armádou a kontrolnými chemickými laboratóriami. "Vyšetrovanie  sa začalo z dôvodu, že tu malo dochádzať k porušovaniu predpisov v  oblasti nakladania s odpadmi, čo sa aj potvrdilo," uviedol Kern.

Osobu, ktorá má byť za to zodpovedná, už polícia podľa neho obmedzila na osobnej slobode. "Bude  obvinená zatiaľ z trestného činu neoprávneného nakladania s odpadmi. V  závislosti od toho, čo sa na mieste nájde, bude obvinená aj z ďalších  trestných činov," ozrejmil.

Polícia urobila zbežnú obhliadku objektu. "V spolupráci so  špecialistami z Ministerstva vnútra SR a Ministerstva obrany SR sa  podniknú kroky, aby sa z miesta odstránili hlavne rádioaktívne materiály  a výbušniny. Potom sa sústredíme na zdokumentovanie množstva odpadu,  ktorý sa tam nachádza," priblížil Kern.

Na mieste sa podľa neho nachádza oveľa väčšie množstvo nebezpečného  odpadu rôzneho druhu až po veľmi toxické a nebezpečné látky. V  exteriéroch objektu sa nachádzajú najmä kvapalné nebezpečné odpady, v  interiéroch rádioaktívny a vojenský materiál.

Odpad sa v objekte nachádza už dlhšiu dobu, pokiaľ by nedošlo k výbuchu  alebo požiaru, priama hrozba podľa šéfa enviropolície aktuálne nie je. V  prehliadke objektu budú policajti podľa neho pokračovať i ďalšie dni.


Ďalšie správy