Quantcast

Nové rozdelenie okresov Covid automat od 14. júna. Okres Prievidza ostáva žltý.

9.6.2021
Nové rozdelenie okresov Covid automat od 14. júna. Okres Prievidza ostáva žltý.

Epidemická situácia sa na Slovensku naďalej zlepšuje, krajina je už  najmä v žltej farbe. Je to fáza covid automatu, v ktorej platia len  mierne protiepidemické opatrenia. Po nej nasleduje posledná – zelená  fáza, ktorá predstavuje už len monitorovanie situácie.

V rámci krajiny však stále pretrvávajú veľké regionálne rozdiely.  V najlepšej – zelenej farbe je šesť okresov. V nich už napríklad  reštaurácie nemajú žiadne obmedzenia. Dva okresy – Kysucké Nové Mesto  a Myjava – sú však ešte stále v červenej fáze, v ktorej nie je povolená  ani konzumácia v interiéri reštaurácie.

Na porovnanie: v žltých okresoch sa dá jesť aj v interiéroch  reštaurácií, za stolom však môže byť najviac šesť ľudí alebo členovia  jednej domácnosti.

Aj v oranžových okresoch sa už dá jesť v interiéri reštaurácie, pri stole však môžu byť najviac štyria ľudia, prípadne členovia jednej domácnosti, a stoly musia mať dvojmetrové rozostupy.

V ružových a červených okresoch sú stále povolené len vonkajšie terasy alebo okienkový predaj či donáška.

Od 30. júna už nebudú mobilné odberové miesta fungovať ako doteraz, povedal minister zdravotníctva. Mali by už byť kombinované s odberným  miestom na PCR alebo LAMP-testy, pričom by ich malo byť menej.

V čakárni na očkovanie je takmer 100-tisíc ľudí. Ďalší záujemcovia pribúdajú po tom, ako sa otvorila možnosť očkovania od 12 do 15 rokov.

Epidemická situácia sa zlepšuje, v priemere máme 200 prípadov denne. Na umelej pľúcnej ventilácii je menej ako 30 pacientov.

Rozdelenie okresov

Reštaurácie a hotely

V dvoch zelených okresoch môžu všetky reštaurácie a stravovacie zariadenia servírovať pre svojich  hostí bez kapacitných obmedzení vrátane interiérov. Povinné je nosenie  rúšok. Hotelové kapacity sú neobmedzené.

Vo väčšine okresov - žltých a oranžových - budú v interiéri stačiť rúška, na kávu či obed sa bude dať ísť aj do  vnútorných priestorov reštaurácie a kapacity izieb v hoteloch budú  neobmedzené. V oranžových okresoch si za jeden stôl môžu sadnúť najviac  štyri osoby, v žltých ich môže byť šesť.

V ružových a červených okresoch sú v interiéri naďalej povinné respirátory. Reštaurácie a  kaviarne môžu mať otvorené len svoje vonkajšie terasy, kde sa pokrmy a  nápoje môžu konzumovať len posediačky. V hoteloch a penziónoch patria  pre obe skupiny okresov rovnaké pravidlá - kapacita izby obmedzená na  maximálne dve dospelé osoby alebo osoby, ktoré sú členmi jednej  domácnosti.

Niektoré kúpaliská sú bez obmedzení

Umelé kúpaliská sú otvorené v zelených okresoch bez kapacitných obmedzení, v oranžových  okresoch na 30 % svojej kapacity a v žltých na 50 %. V červených a  ružových môžu byť otvorené iba pre maximálne 10 zákazníkov.

Podobné pravidlá budú platiť aj pre wellness centrá,  ktoré sa môžu v oranžových okresoch otvoriť na 30 % (do 500 ľudí) a v  žltých a zelených okresoch na 50 % (do 1 000 ľudí). V červených okresoch  ostávajú wellness centrá zatvorené a v ružových platí obmedzenie jedna  osoba na 15 m2, najviac však 10 zákazníkov.

Fitness centrá môžu byť v  zelených okresoch otvorené maximálne pre 50, v žltých pre maximálne 30, v  oranžových pre maximálne 20, v ružových pre maximálne 15 a v červených  pre maximálne 10 zákazníkov alebo s obmedzením jeden zákazník na 25 m2 v  ružových a červených okresoch a jeden zákazník na 15 m2 v oranžových,  žltých a zelených okresoch.

Aj stojace publikum

Divadlá v zelených okresoch sa môžu otvoriť na 75 % svojej kapacity. Na hromadných podujatiach je  povolené aj stojace publikum (50 %). Pre usporiadateľov vo všetkých  okresoch okrem zelených platí povinnosť evidovať dva týždne po  predstavení telefonický alebo emailový kontakt na každého účastníka.

Hromadné  prehliadky sú v galériách, múzeách a iných výstavných priestoroch  zakázané len v troch červených okresoch, v ostatných sú povolené s  rôznymi obmedzeniami. V ružovom okrese môže mať hromadná skupina najviac  10 členov, v oranžovom najviac 15 a v žltom najviac 30 členov. V  zelenom je to bez obmedzení.

Svadby a kary do 1 000 ľudí

Rôzne  oslavy, večierky, svadobné hostiny či kary sa môžu organizovať za  účasti väčšieho množstva ľudí. Uvoľnenie výrazne pocítia v zelených okresoch,  kde sú kapacitné podmienky podľa tých pre hromadné podujatia (do 500,  resp. 1 000 ľudí). Tá istá podmienka platí aj pre bohoslužby.

V žltých okresoch môže na podobné podujatie prísť do interiéru maximálne 100 osôb a do exteriéru až 250 osôb. V oranžových okresoch môže byť hostí v interiéri maximálne 50 a v exteriéri 100.

V ružových okresoch sú interiéry reštaurácií zatvorené, maximálne 25 hostí sa ale môže  stretnúť v iných typoch interiérov (napríklad zorganizovať si oslavu  doma) a v exteriéri ich môže byť maximálne 50, v červených okresoch sú podobné podujatia zakázané. Vo všetkých okresoch zároveň pri tomto type podujatí platí taká istá podmienka, akú uvádzame vyššie pri vstupe do akvaparkov.

Ďalšie uvoľnenia pre zelené okresy

Pre Šaľu a Turčianske Teplice platí, že všetky školy v nich môžu spustiť prezenčnú výučbu bez obmedzení. Firmy, podniky a rôzne organizácie môžu fungovať bez obmedzení a neplatí v nich hygienikmi odporúčaný home office.

Ďalšie správy