Quantcast

Od 19.4. sa otvoria ôsme a deviate ročníky ZŠ, okrem čiernych okresov

12.4.2021
Od 19.4. sa otvoria ôsme a deviate ročníky ZŠ, okrem čiernych okresov

Šéf rezortu tiež pripomenul, že školy sa môžu pri návrate detí oprieť  o rozbehnutý projekt doučovania Spolu múdrejší v hodnote pol milióna  eur, ktorý pomôže žiakom s možnými ťažkosťami s učivom.

Od budúceho pondelka (19. 4.) sa majú na Slovensku otvoriť na prezenčnú  výučbu ôsme a deviate ročníky základných škôl (ZŠ) okrem tých, ktoré sú v  tzv. čiernych okresoch. Na pondelkovej tlačovej konferencii to oznámil  minister školstva Branislav Gröhling (SaS). Podmienkou bude štandardne  pretestovanie zákonného zástupcu a testuje sa aj žiak na druhom stupni  ZŠ. Minister doplnil, že od pondelka 26. apríla sa školstvo bude  preklápať do regionálneho COVID automatu. Znamená to, že v okresoch  s najlepšou epidemiologickou situáciou budú môcť nastúpiť do tried  všetci žiaci ZŠ a stredných škôl (SŠ).

Čierne okresy ostanú od 26. apríla v režime, ktorý platil plošne  doposiaľ. Otvorené v nich teda budú materské školy, prvý stupeň ZŠ či  stredné zdravotnícke školy a ostane tiež možnosť prezenčnej výučby  v malých skupinách. V bordových okresoch majú byť nad rámec už  otvorených škôl a školských zariadení v čiernych okresoch otvorené aj  ôsme a deviate ročníky ZŠ, poradenské centrá a tiež centrá voľného času a  jazykové školy na individuálnu výučbu. V červených okresoch má byť od  tohto dátumu otvorený aj celý druhý stupeň ZŠ a prvé štyri ročníky  osemročných gymnázií. V ružových okresoch by sa mohli otvoriť aj SŠ,  jazykové školy, centrá voľného času a základné umelecké školy na  skupinovú výučbu.

Naďalej podľa rezortu školstva platí, že v prípade nákazy môže riaditeľ  so súhlasom zriaďovateľa alebo regionálneho úradu verejného  zdravotníctva zatvoriť školu alebo triedu, kde sa objaví pozitívny  prípad, tak ako to stanovuje COVID školský semafor.

Šéf rezortu tiež pripomenul, že školy sa môžu pri návrate detí oprieť  o rozbehnutý projekt doučovania Spolu múdrejší v hodnote pol milióna  eur, ktorý pomôže žiakom s možnými ťažkosťami s učivom. Ministerstvo už  požiadalo o vyčlenenie ďalšieho milióna eur na rozšírenie projektu. V  lete na túto iniciatívu nadviaže projekt Letné školy.

Bližšie informácie o otváraní škôl vrátane rozhodnutia ministra  školstva, manuálu Návrat do škôl 2021, mapy okresov či metodického  usmernenia k výučbe počas návratu do škôl majú zverejniť na webe  ministerstva školstva.

Ďalšie správy