Quantcast

Od pondelka už nebude povinné nosenie rúška v exteriéri. Učitelia a žiaci v školách nebudú mať povinný respirátor, iba rúško.

15.4.2021
Od pondelka už nebude povinné nosenie rúška v exteriéri. Učitelia a žiaci v školách nebudú mať povinný respirátor, iba rúško.

Podmienky nosenia respirátora či rúška sa vo vybraných situáciách  zmierňujú. Uvoľnenie opatrení, ktoré umožňuje zlepšujúca sa  epidemiologická situácia, spresnil Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR  v novom znení vyhlášky k povinnosti prekrytia horných dýchacích ciest.  Vyhláška, zverejnená vo Vestníku vlády SR, je platná od pondelka 19.  apríla.

"Povinnosť mať v exteriéri rúško, respirátor či ich náhradu sa nebude  už v týkať tých, ktorí budú od ostatných osôb, s ktorými nežijú v  spoločnej domácnosti, vzdialení viac ako päť metrov," vysvetlila jednu zo zmien hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.

"Namiesto respirátora budú môcť mať rúška v interiéri verejných budov  nosiť všetci žiaci v škole alebo školskom zariadení i pedagogickí a  odborní zamestnanci počas vyučovania. Podobne na pracovisku zamestnanci,  ktorí majú chronické ochorenia dýchacích ciest s dychovou  nedostatočnosťou alebo kožné ochorenia tváre, u ktorých by nosenie  respirátora mohli viesť k zhoršeniu stavu," dodala Račková. Možnosť  nosiť rúško namiesto respirátora sa bude týkať aj tých zamestnancov,  ktorých spôsob práce a pracovné podmienky nosenie respirátora  neumožňuje, pričom na to stačí dohoda medzi zamestnávateľom a zástupcami  zamestnancov. Doteraz to bolo možné iba na základe vyjadrenia pracovnej  zdravotnej služby.

Ostatné ustanovenia ostávajú v platnosti bez zmien.

čítajte tiež:

Od pondelka 19.4. sa otvárajú obchody, služby, hotely, zoo, kostoly, knižnice, vstup bude možný len s testom


Ďalšie správy