Pracovník v Handlovej počas demolačných prác spadol z plošiny do vnútra komína

27.11.2023
Pracovník v Handlovej počas demolačných prác spadol z plošiny do vnútra komína
Handlová

Zranenému pracovníkovi, ktorý uviazol vo výške približne 60 metrov počas  demolačných prác v komíne v areáli Bane Handlová, pomáhali v sobotu  (25. 11.) hasiči z Prievidze a Handlovej. Pracovník spadol mimo plošinu,  následkom čoho zostal visieť vo vnútri komínového telesa, uchytený v  postroji. TASR o tom v pondelok informoval hovorca hasičov v  Trenčianskom kraji Marián Petrík.

"Ďalším trom kolegom, ktorí pracovali na komíne, sa pred príchodom  hasičov na miesto podarilo zranenú osobu vytiahnuť späť na plošinu, kde  jej poskytovali prvú pomoc," uviedol Petrík.

Veliteľ zásahu určil troch príslušníkov Hasičského a záchranného zboru  (HaZZ) - členov lezeckej skupiny, ktorí vystrojení lezeckým vybavením  potrebným na zásah, ako aj zdravotníckym materiálom vystúpili po  vonkajšej strane komína do plošiny, kde sa nachádzala zranená osoba a  traja pracovníci. "Zasahujúci hasiči poskytli zranenému predlekársku  pomoc a ošetrenie. Osoba bola zabalená do termofólie, zateplená dekami a  po stabilizovaní postupne pripravovaná na evakuáciu. Počas toho hasiči  vytvorili kotviace body a spustili 60 metrov dlhé laná do vnútra  komína," priblížil ďalej Petrík.

Následne sa do komína podľa neho spustil príslušník HaZZ, ktorý postupne  očisťoval vnútorné prstence komína od sutín, keďže tieto by počas  transportu mohli ohrozovať zostupujúce osoby. V spodnej časti komína,  kde sa nachádzal otvor, hasiči ukotvili nadstavovací rebrík. "Po  očistení zostupovej cesty bola zranená osoba naviazaná na člena lezeckej  skupiny, ktorý sa s postihnutou osobou bezpečne zlanil komínom k  pripravenému rebríku. Tu si zranenú osobu prevzal ďalší lezec, ktorý sa  po zaistení zraneného transportoval na zem, kde bol odovzdaný do  starostlivosti privolanej posádky záchrannej zdravotnej služby," dodal Petrík.

Na mieste zasahovali ôsmi príslušníci HaZZ z Handlovej a Prievidze s výškovou technikou a tromi ďalšími zásahovými vozidlami.

Ďalšie správy