Prieval v bani v Novákoch a pozmeňovania máp spojili do 1 konania

11.9.2023
Prieval v bani v Novákoch a pozmeňovania máp spojili do 1 konania

Okresný súd (OS) v Prievidzi sa v pondelok po dlhšom čase opätovne  zaoberal kauzou tragického prievalu v Bani Nováky. Pojednávanie spojil  do jedného konania samosudca s druhou trestnou vecou zločinu marenia  spravodlivosti. Obžalobe v nej čelí jeden z obžalovaných v kauze  prievalu.

Samosudca spojil prieval s trestnou vecou zločinu marenia  spravodlivosti, ktorá súvisí s predkladaním dôkazov v rámci kauzy Bane  Nováky, kde prokuratúra kladie obžalovanému za vinu, že neuviedol v  mapách všetky vrty, priblížil obhajca Peter Filip. "Obžalovaný podľa  jeho výpovede uviedol všetky vrty, ktoré dávali zmysel, neboli poškodené  a slúžili ako podklad na vytvorenie mapy tzv. izolín," doplnil Filip.  

Spojenie oboch trestných vecí do jednej podľa neho proces neurýchli. "Ešte  neboli vykonané všetky dôkazy, ale myslím si, že boli vypočutí všetci  svedkovia. Sú tam ešte nejaké návrhy prokurátora, určite predložil návrh  na pribratie ďalšieho znalca," ozrejmil.  

Na pojednávaní v pondelok sa zúčastnili dvaja z troch obžalovaných,  Dalibor R. sa z neho ospravedlnil pre dlhodobú práceneschopnosť. Pred  súdom vypovedal predseda dozornej rady Hornonitrianskych baní Prievidza  Rastislav Januščák. Samosudca odročil hlavné pojednávanie na 22.  novembra, účastníci konania sa na ňom budú oboznamovať s listinnými  dôkazmi.  

Vdova Miroslava Ondrejková po pojednávaní povedala, že i po skoro 17 rokoch od tragédie verí v spravodlivosť. "Musíme (vdovy, pozn. TASR) čakať, nevieme, prečo je to tak dlho. Stále sme presvedčené, že sú obžalovaní vinní," komentovala Ondrejková.  

Sudca je podľa svojich slov viazaný i v tejto trestnej veci na  právoplatné rozhodnutie v kauze výbuchu v Bani Handlová, ktorú rovnako  pojednáva. Tou sa bude OS Prievidza zaoberať po tretí raz po rozhodnutí  Krajského súdu Trenčín. Termín ešte nevytýčili.

Obžalovaní z prečinu všeobecného ohrozenia v kauze prievalu čelia traja  niekdajší riadiaci pracovníci Hornonitrianskych baní Prievidza, Dalibor  R., Jozef H. a Stanislav V. Pôvodne boli štyria, Karel D. pred časom  zomrel, trestné stíhanie tak voči nemu zastavili. Obžaloba im okrem  iného kladie za vinu, že napriek tomu, že niekoľko dní pred tragédiou  dochádzalo k prítokom vody na predmetný úsek a dva dni pred prievalom  boli na tomto mieste, nevyhodnotili tieto prívaly vody ako príznaky  prievalu, nevykonali potrebné opatrenia a vec neoznámili Obvodnému  banskému úradu v Prievidzi. Na Stanislava V. v kauze zločinu marenia  spravodlivosti podala prokuratúra obžalobu v roku 2019.  

K prievalu došlo 16. novembra 2006 v ranných hodinách v siedmom ťažobnom  poli. Rozbahnené nadložné íly zasiahli stenový porub a prístupové  chodby. V blízkosti postihnutého porubu sa v tom čase nachádzalo 11  baníkov, siedmim z nich sa podarilo uniknúť, ale štyria zostali pod  závalom a zahynuli.

Ďalšie správy