Prvá extrémna slnečná búrka za vyše 20 rokov priniesla polárnu žiaru

11.5.2024
Prvá extrémna slnečná búrka za vyše 20 rokov priniesla polárnu žiaru

Najsilnejšia slnečná búrka za viac ako dve desaťročia zasiahla v piatok  Zem, pričom na oblohe od austrálskej Tasmánie až po Britániu vyvolala  veľkolepé svetelné predstavenia. Jav zároveň ohrozuje fungovanie družíc a  energetických sietí, keďže bude pretrvávať až do víkendu. 

Prvý z niekoľkých výronov koronálnej hmoty (CME) - expulzií plazmy a  magnetických polí zo Slnka - prišiel krátko po 18.00 h SELČ, uviedlo  Centrum pre predpovede vesmírneho počasia Národného úradu pre oceány a  atmosféru (NOAA) so sídlom vo Washingtone.

Jav bol neskôr aktualizovaný na "extrémnu" geomagnetickú búrku - prvú od  takzvanej "halloweenskej búrky" v októbri 2003, ktorá spôsobila výpadky  elektriny vo Švédsku a poškodila energetickú infraštruktúru v  Juhoafrickej republike. Očakáva sa, že v nasledujúcich dňoch budú  planétu sužovať ďalšie CME.

Úrady upozornili prevádzkovateľov družíc, letecké spoločnosti a  energetickú sieť, aby prijali preventívne opatrenia pre prípadné poruchy  spôsobené zmenami magnetického poľa Zeme.

Na rozdiel od slnečných erupcií, ktoré sa pohybujú rýchlosťou svetla a  na Zem dorazia približne za osem minút, CME sa pohybujú miernejším  tempom, pričom úrady odhadujú súčasný priemer na 800 kilometrov za  sekundu.

Pochádzajú z obrovskej skupiny slnečných škvŕn, ktorá je 17-krát väčšia  ako naša planéta. Slnko sa blíži k vrcholu svojho 11-ročného cyklu,  ktorý prináša zvýšenú aktivitu.

Mathew Owens, profesor vesmírnej fyziky na univerzite v Readingu, pre  AFP uviedol, že účinky búrky sa prejavia najmä v severných a južných  zemepisných šírkach planéty, ale ich rozsah bude závisieť od konečnej  sily búrky.

Kolísavé magnetické polia spojené s geomagnetickými búrkami vyvolávajú  prúdy v dlhých vedeniach vrátane elektrických vedení, čo môže viesť k  výpadkom elektrickej energie. Elektrizovať sa môžu aj dlhé potrubia, čo  môže viesť k technickým problémom.

Najsilnejšia geomagnetická búrka v histórii, známa ako Carringtonova  udalosť, sa vyskytla v septembri 1859 a bola pomenovaná po britskom  astronómovi Richardovi Carringtonovi. Nadmerné prúdy na telegrafných  vedeniach vtedy spôsobili technikom úrazy elektrickým prúdom a zapálili  niekoľko telegrafných prístrojov.

Polárnu žiaru sme pozorovali nad celým Slovenskom

Situácia bola v piatok večer neistá. Ukazovatele síce boli v  správnych hodnotách, ale problém predstavovalo počasie. Na väčšine  územia totiž prevládala oblačná až dokonca zamračená obloha.

Len postupne sa začalo od severozápadu vyjasňovať. Silná  geomagnetická búrka sa však postarala o to, že polárnu žiaru nad  Slovenskom bolo vidieť aj cez oblaky. 

Polárna žiara nabrala zelenú farbu

Spočiatku bola polárna žiara modrá až fialová, s pribúdajúcim časom  naberala odtiene červenej a ružovej. Geomagnetická búrka však bola  natoľko silná, že sa miestami ukázala polárna žiara v zelenej farbe.

To je skutočne v našich zemepisných šírkach vzácnosť. Svedčí to o  tom, že naša planéta bojovala so slnečnými vetrami a s prísunom mohutnej  koronálnej hmoty, ktorá rozrušuje magnetické pole Zeme.

Pripomeňme, že farba svetla polárnej žiary závisí od toho, na akej výške dochádza k interakcii častíc s molekulami vzduchu.

Polárna žiara nepovedala posledné slovo

Silná geomagnetická búrka bude Zem ovplyvňovať aj počas dnešného dňa. Polárnu žiaru si tak užijú aj v Amerike.

My, žiaľ, s najväčšou pravdepodobnosťou takéto šťastie mať už  nebudeme. Počasie u nás totiž bude ovplyvňovať tlaková výš od  severozápadu až severu, ktorá bude zasahovať do strednej Európy pričom  po jej okraji bude cez Poľsko, Bielorusko a Ukrajinu postupovať smerom  na juh studený front.

Tento front prinesie veľa oblakov aj k nám, čo nám znemožní pozorovať  polárnu žiaru v takej miere, ako tomu bolo v piatok večer. Situáciu  budeme pozorne sledovať.


Ďalšie správy

PonUtStrŠtvPiaSobNed
301234567891011121314151617181920212223242526272829303112345678910