Reštaurácia Sabor Peruano: Peruánsku kuchyňu v Tužine si pochvaľujú aj miestni, dominuje v nej mäso a ryža

14.11.2020
Reštaurácia Sabor Peruano: Peruánsku kuchyňu v Tužine si pochvaľujú aj miestni, dominuje v nej mäso a ryža

Peruánsku kuchyňu si pochvaľujú i miestni, dominuje v nej mäso a ryža

Domácu kuchyňu v Tužine (okres Prievidza) doplnila pred časom i tá z  Peru. Tradičné jedlá z juhoamerického kontinentu doniesol do  niekdajšieho nemeckého sídla na hornej Nitre slovensko-peruánsky pár,  manželia Pariachi. Kuchyňu, v ktorej dominuje mäso a ryža, si miestni  pochvaľujú.

Handlovská rodáčka Zuzana Pariachi sa dnes už so svojím peruánskym  manželom Bekerom zoznámila cez sociálnu sieť, kde ju požiadal o  priateľstvo. Mali podobné záujmy a obaja vtedy žili v Bratislave. V  Tužine varia od konca minulého roka. "Ľudí z Ánd sme na Slovensku  spoznali, keď v 90. rokoch hrávali pred obchodnými domami. Momentálne už  tento trend nie je aktuálny, teraz začali Peruánci vyvážať kuchárov.  Ich kuchyňa už dosiahla takú vysokú úroveň, že je hodnotená ako jedna z  najlepších, alebo dokonca najlepšia na svete," spomenula Pariachi.

Peru je momentálne podľa nej považované za najlepší turistický  gastronomický cieľ na svete, aj keď ešte nemá také meno ako mexická  kuchyňa. "Pritom peruánska kuchyňa je oveľa rozmanitejšia, s  pikantnosťou to nepreháňajú tak ako Mexičania, skoro vo všetkom je čili,  ale je tak jemno spracované, že často ani nezistíte, že tam je nejaká  pálivá chuť. Keď chcú niečo veľmi pálivé, papriku zajedajú k jedlu,  alebo si ju nasypú navrch," priblížila.

V Peru je podľa Pariachi obrovský mix svetových kultúr tak, ako tomu je v Spojených štátoch amerických. "O  Latinskej Amerike sa však nevie, že všetky národnosti, ktoré prišli do  Spojených štátov, prišli i do Latinskej Ameriky. Nájdete tam Číňanov,  Japoncov, Talianov, Francúzov, Nemcov, samozrejme Španielov. Všetci tam  so sebou doniesli svoju gastronómiu a v Peru sa to úžasne premiešalo.  Vytvorili na základe toho veľmi kvalitnú kuchyňu a s domácimi  surovinami," ozrejmila.

Miestni rodinu privítali, na kuchyňu si však museli zvyknúť a chodia už pravidelne, i niekoľkokrát do týždňa. "Sú nadšení, že manžel hovorí pekne po slovensky, mám pocit, že ho pomaly berú ako miestneho maskota. Sme tu veľmi radi," poznamenala Pariachi.

Tužinčania podľa nej až tak veľmi nevyhľadávajú exotické chute, no v  mlyne, kde rodina pôsobí, varia tradičnú kuchyňu. Je založená na  množstve mäsa, zelenine i ryži, ktorú Peruánci dávajú skoro ku všetkému.  "Úžasné jedlo je 'ceviche', to treba ochutnať, aj keď je to surová  ryba, ale je geniálne a pikantné. Ja osobne milujem najstaršie typy  jedál, ktoré pochádzajú ešte z čias spred Kolumba, a to je 'rocro'. Je  to akoby tekvicový prívarok z oranžovej tekvice so zeleninou a zemiakmi.  'Carapulcra' sú zase sušené zemiaky, lebo jedným zo spôsobov  konzervácie zemiakov v Andách je práve ich sušenie," dodala.

Ďalšie správy