Rozhovor: Premiéra na festivale Jeden svet danubeStory

5.3.2014
Rozhovor: Premiéra na festivale Jeden svet danubeStory

Prvý festivalový deň nás čaká aj jedna svetová premiéra. Od Čierneho lesa v Nemecku po Čierne more na hraniciach Rumunska a Ukrajiny.

Bohatstvo, bieda. Skalnaté kaňony aj nekonečné roviny. Okolo jedinečného toku kopa príbehov. Veselých aj smutných. Tečú životom, ako Dunaj. A oni o ňom natočili film, teda o ľuďoch žijúcich popri ňom. Volá sa danubeStory a má dve časti: od farmára k lovcovi žiab a od manažéra ku klobučníkovi. Na Jednom Svete ho uvedú osobne: JANA ČAVOJSKÁ a VLADIMÍR KAMPF. A my máme pre nich tri otázky:

Prečo ste si vybrali ako námet vášho filmu práve Dunaj?

Dunaj je fascinujúca rieka. Spája obrovský kus Európy, rozdielne svety, rozličné príbehy. Navyše Vlado je bývalý lodník, kedysi plával po Dunaji na osobných a nákladných lodiach. Ja som okolo Dunaja a po ňom často cestovala kvôli reportážam a fotografiám ešte ako novinárka. Keď digitálne fotoaparáty dostali nové tlačidlo s fullHD videom, povedali sme si, že skúsime nakrúcať. Bolo to práve v dunajskej delte v Rumunsku.

Čo vás viedlo k usporiadaniu danubeStory ako 20 krátkych príbehov? Bolo to zámer od začiatku alebo sa to tak vyvinulo počas nakrúcania?

Obaja sme rozprávači príbehov, ľudia a ich životy nás už ako reportérov zaujímali viac než politika a celebrity. Preto sme od začiatku vedeli, že danubeStory bude o príbehoch ľudí. Film sa postupne vyvíjal tak, že z toho vznikla letná a zimná časť a každá obsahuje desať príbehov, z každej dunajskej krajiny jeden. Dopĺňajú ich ďalšie drobné príbehy, zaujímavosti, udalosti, geografické informácie o Dunaji.

Ako dlho vám trvalo natáčanie a čo bol váš "najmokrejší"zážitok?

Práca na filme od prípravy scenára po finalizáciu postprodukcie trvá takmer dva roky. A keďže asi žiadny poriadny film o rieke nemôžete nakrútiť bez toho, že by ste utopili nejakú techniku, utopili sme aj my. A to symbolicky, priamo na kilometri 0, na konci Dunaja v rumunskom meste Sulina v delte. Nakrúcame na fotoaparáty a chceme byť čo najflexibilnejší, preto všetko – statívy, mikrofóny, kamerový žeriav aj slider sú prenosné. Nakrúcali sme na móle a Vlado zhodil fotoaparát so statívom, objektívom aj mikrofónom do Dunaja. Bol to úplne novučičký fotoaparát, ktorý sme mali asi tri týždne, s ultraširokým objektívom. Obaja sme poň v prvom momente takmer skočili do vody. Našťastie nás zdravý rozum zastavil. Bolo to pristávacie mólo pre námorné lode, silný prúd a asi desaťmetrová hĺbka.

Autor: Ivan Sýkora

Ďalšie správy