Quantcast

Skialpinizmus oslobodzuje telo, ale najmä ducha. Ako začať?

23.11.2021
Skialpinizmus oslobodzuje telo, ale najmä ducha. Ako začať?

Už sa neviete dočkať zjazdov po čerstvom prašane, horského slnka a skvelého pocitu po zvládnutí náročného terénu? Ideálne podmienky vám budú čoskoro k dispozícii. Ako sa však vyhnúť preplneným lyžiarskym strediskám? Skúste skialpinizmus a máte vystarené. 

Prežili sme náročný rok, preto sa mnohí z nás tešia na pokojnejšiu zimu. Lyžiarska sezóna sa blíži míľovými krokmi, avšak s ňou aj dlhé rady na vleky a preplnené zjazdovky. Ak si chcete lyžovanie skutočne užiť a nevadí vám trocha sa zapotiť, skialpinizmus je skvelou možnosťou, pri ktorej si výborne zalyžujete, riadne zašliapete a zároveň si vychutnáte krásu prírody.

Čo to je skialpinizmus alias skialp?

Skialpinizmus je kombináciou istej formy horolezectva a lyžovania. Najskôr si vyšliapete na lyžiach na kopce do hôr, prípadne vyleziete na nejakú skutočnú horu a potom sa voľným zjazdom spustíte dolu. Užijete si tak neskutočný relax, spoznáte prírodu, môžete využiť silu horských slnečných lúčov na maximum a zároveň zažijete riadny adrenalín pri ceste nadol.

Ako začať alebo čo všetko k tomu potrebujete?

  • Lyžiarska technika a kondícia sú základ

Pokiaľ vás láka voľné lyžovanie z horských kopcov, mali by ste byť skutočný profík na bežnej lyžiarskej zjazdovke a rozhodne by ste mali mať dobrú fyzickú kondíciu. Nechcete predsa v polovici cesty zistiť, že cieľ je priďaleko a vy už nevládzete. Neistotu či veľkú nedokonalosť v lyžiarskej technike by vám prírodné svahy nemuseli odpustiť, a preto si na začiatok radšej zalyžujte na zjazdovke a potom sa vydajte do hôr.

  • Správna výbava

Ako aj pre bežné lyžovanie, základom neuveriteľného zážitku pri skialpe je rovnako dokonalá výstroj, na ktorú sa môžete v každej situácii spoľahnúť. Čo všetko k nej patrí?

  • Skialpinistické lyže

Lyže na skialp sú o poznanie ľahšie od bežných lyží vhodných na zjazdovky. Ak sa chystáte na riadny freeride, a teda voľnú jazdu v prašane, mali by byť dostatočne široké a primerane dlhé. Lyže na freeride bývajú z rôznych druhov skialp lyží najťažšie.

Turistický skiapling vyžaduje ľahší typ lyží a sú aj kratšie. Avšak neužijete si na nich jazdu tak ako na širších lyžiach.

  • Pásy na lyže

Na to, aby ste mohli na lyžiach bez problémov stúpať aj niekoľko hodín do kopca, boli vymyslené pásy, ktoré sa prichytávajú k špičke a päte lyže. Ich tvar a uchytenie závisí od konkrétnej lyže, ale vo všeobecnosti sa k lyži prilepia celou plochou a stúpaniu napomáhajú tak, že dovoľujú kĺzanie lyží iba smerom dopredu, a teda nahor. Hoci kedysi sa pásy vyrábali z tulenej kože, teraz si môžete vybrať z mohéru, molytanu alebo kombinácie vlákien.

  • Skialpinistické viazanie

Vhodné viazanie je pri tomto športe nesmierne dôležité, pretože vám doslova môže zachrániť jazdu. Od zjazdoviek sa líši vo viazaní pätky. Tú je možné mať nielen napevno fixovanú, a to pri zjazde zo svahu, ale aj uvoľnenú počas náročnej chôdze do kopca.

  • Špeciálne lyžiarky

Svojimi špeciálnymi mechanizmami vám uľahčujú skialp lyžiarky nielen chôdzu do kopca, ale aj samotný zjazd. Tak ako pri viazaní, lyžiarka môže mať mechanizmus uvoľnený pri chôdzi a počas zjazdu pevný a bezpečný. Správne skialp lyžiarky disponujú nízkou hmotnosťou.

  • Palice

Neoddeliteľnou súčasťou skialp výstroje sú palice, ktoré sú veľmi nápomocné pri stúpaní nahor. Môžete ich kúpiť samostatne alebo ako súčasť výbavy. Celú výstroj alebo jednotlivé kúsky si môžete objednať pohodlne online na SportRysy.sk.

  • Kvalitné oblečenie

Hoci sa vám môže zdať, že doma máte všetko čo na skialp potrebujete, asi tomu tak úplne nebude. Je potrebné si uvedomiť, že skialp sa s lyžovaním na zjazdovke, čo sa týka poveternostných podmienok, nedá porovnávať. Preto sa pred cestou do hôr radšej zásobte správnym typom oblečenia, ktoré vám môže v mraze doslova zachrániť život.

  • Začnite zľahka a nikdy nie sami

Aby ste sa na skialp riadne pripravili, je potrebné si ho vyskúšať najskôr len tak zľahka. Preto sa pre prvé pokusy so šliapaním odporúča najskôr vyskúšať veľmi nenáročné kopce, prípadne skitouring, ktorý je skôr o získavaní kondície ako o samotnom zjazde.

Ak ste sa pre skialp rozhodli, rozhodne nikdy nechoďte do hôr sami. Na výlete je predsa len vždy veselšie viacerým osobám či skupine a je to aj o mnoho bezpečnejšie. Tak čo poviete, kedy sa vyberiete prvý krát na hory? 

Zdroj obrázkov:

1.  gorillaimages/Shutterstock.com

 2.  Artur Didyk/Shutterstock.com

Ďalšie správy