Termálne kúpalisko Chalmová v hornonitrianskej obci Bystričany vyhľadávajú ľudia už takmer 100 rokov

8.2.2021
Termálne kúpalisko Chalmová v hornonitrianskej obci Bystričany vyhľadávajú ľudia už takmer 100 rokov

Termálna horúca voda sa v tejto oblasti nachádza od nepamäti, prvá zachovaná obrazová správa je z roku 1923.

Termálne kúpalisko Chalmová v hornonitrianskej obci Bystričany  vyhľadávajú ľudia z blízkeho aj vzdialenejšieho okolia i pre liečivé  účinky tamojšej minerálnej vody z termálnych vrtov. Jeho výnimočnosť  dokresľuje i to, že funguje už takmer storočie. Turisti ho navštevujú v  lete i zime, od októbra minulého roka je pre pandemické opatrenia  zatvorené.

"Máme tu viacero bazénov s termálnou liečivou vodou o teplote 28 a 34  až 38 stupňov, podľa potreby vieme pripraviť vodu aj na 40 stupňov,  avšak v tomto prípade je nutný dohľad lekára. Máme tu veľký areál, pekný  park, novú posilňovňu, ubytovacie zariadenia, reštauračné služby,  kompletné zázemie pre strávenie príjemných chvíľ s rodinou," povedal starosta Filip Lukáč.

Chalmovská termálna voda má blahodarný vplyv na regeneráciu síl chorých  aj zdravých a pozitívne pôsobí na pohybové ústrojenstvo. Vyhľadávajú ju  pre jej liečivé účinky po úrazoch a zlomeninách či pri reumatických  ťažkostiach.

Termálna horúca voda sa v tejto oblasti nachádza od nepamäti, prvá  zachovaná obrazová správa je z roku 1923, keď tam vybudovali prvý  drevený zakrytý bazén a v roku 1927 sa prvýkrát aj vyberalo vstupné vo  výške dvoch korún československých.

Kúpalisko vyhľadávali návštevníci i počas minulého roka, ktorý bol  rovnako ako tento poznačený pandémiou nového koronavírusu. "Letnú sezónu  sme otvorili 19. júna 2020, pre pandemické opatrenia sme boli nútení  zatvoriť 14. októbra 2020," spomenul Lukáč.

Vlani obec zaznamenala v porovnaní s predchádzajúcim rokom i nárast tržieb. "Počas  troch mesiacov fungovania sa nám v porovnaní s rokom 2019 zvýšili tržby  o 21 percent, čo je asi dôsledok toho, že ľudia trávili dovolenku doma,  ale i toho, že sme spravili viacero vylepšení. Zrekonštruovali sme  bazény, máme teplejšiu vodu oproti minulým sezónam, zrevitalizovali sme  vrty, nainštalovali nové rozvody. Celková investícia bola približne  150.000 eur," ozrejmil starosta.

Obec podľa neho nezaháľala i počas vynútenej prestávky fungovania  kúpaliska a momentálne realizuje viaceré rekonštrukčné práce. "Počas  uplynulého obdobia sme spravili novú crossfitovú posilňovňu, robíme  vylepšenia na ubytovacích zariadeniach a postupne i nejaké údržbárske  práce," spresnil.

Prevádzku termálneho kúpaliska, ktoré v tomto roku oslávi 98 rokov, vníma samospráva obce ako záväzok i službu pre obyvateľov. "Má  potenciál i do budúcnosti, vzhľadom na transformáciu hornej Nitry,  keďže sa región bude musieť zmeniť z baníckeho a priemyselného na iný.  Vidíme v tom potenciál a zmysel, aj keď je to beh na dlhšie trate," skonštatoval Lukáč.

Samospráva v tejto súvislosti vypracovala i projektový zámer, ktorý chce  financovať v rámci akčného plánu transformácie regiónu. "Momentálne  pracujeme na projektovej dokumentácii na rekonštrukciu celého kúpaliska.  Spracovanú máme architektonicko-urbanistickú štúdiu, ako i projektové  zámery na jednotlivé oddiely kúpaliska," priblížil starosta. Obec sa  chce podľa neho prioritne zamerať na siete, vrty, plánuje tiež rozdeliť  parkovisko, priestor kúpaliska a kemp, čoho výsledkom by mala byť  celková rekonštrukcia areálu. Realizovať ju chce v etapách počas  nasledujúcich desiatich až 15 rokov.

Ďalšie správy