Quantcast

V Rakúsku schválil novelu zákona, ktorá umožňuje vstup na kultúrne a športové podujatia s negatívnym výsledkom testu

15.1.2021
V Rakúsku schválil novelu zákona, ktorá umožňuje vstup na kultúrne a športové podujatia s negatívnym výsledkom testu

Poslanci rakúskeho parlamentu schválili vo štvrtok novelu zákona  predloženú vládou, podľa ktorej bude vstup na kultúrne a športové  podujatia, ako aj do nemocníc a hotelov možný len s negatívnym výsledkom  testu na koronavírus SARS-CoV-2. Informovala o tom agentúra AFP.

Novelu s pripomienkami podporili všetky parlamentne strany s výnimkou  slobodných. Koaličná vláda ju vníma ako príležitosť na preklenutie  obdobia, po ktorom sa bude môcť začať s očkovaním bežného obyvateľstva.  Zatiaľ zostáva otvorené, pre ktoré oblasti bude test požadovaný a ktoré  testy budú uznané. Podľa ministra zdravotníctva Rudolfa Anschobera to  bude závisieť od priebehu pandémie. Presnejšie ustanovenia má obsahovať  príslušná vyhláška.

Legislatíva by sa mohla vzťahovať aj na návštevu reštaurácií a kaviarní.  Rakúska obchodná komora už vyjadrila obavy, že dodržiavanie takéhoto  nariadenia, o ktorom vláda uvažovala už začiatkom januára, by najmä v  menších podnikoch nebolo možné kontrolovať.

Rakúsku sa zavedením rýchleho lockdownu vlani na jar podarilo relatívne  dobre prekonať prvú vlnu padnémie. Druhý a najmä súčasný tretí lockdown  však požadované zlepšenie situácie, teda dostať týždňovú incidenciu pod  100 prípadov na 100 000 obyvateľov, zatiaľ nepriniesli. V krajine navyše  zaznamenali niekoľko miest s možným výskytom nového variantu  koronavírusu, ktorý sa pred niekoľkými týždňami začal šíriť z Británie.

Od začiatku pandémie zaznamenali v Rakúsku viac ako 384 025 prípadov  nákazy a 6921 úmrtí. Hospitalizovaných je 2086 ľudí a 361 sa nachádza na  jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Ďalšie správy