Vďaka prírodnému snehu sa v tredisku Skiarena Fačkovské sedlo podarilo spustiť malé vleky

24.1.2023
Vďaka prírodnému snehu sa v tredisku Skiarena Fačkovské sedlo podarilo spustiť malé vleky

Najväčšie lyžiarske stredisko na hornej Nitre Skiarena Fačkovské sedlo  pri Kľačne v okrese Prievidza spustilo uplynulý víkend iba malé  lyžiarske vleky, a to len vďaka prírodnému snehu. Zabezpečiť vhodné  podmienky na lyžovanie je pre stredisko z roka na rok ťažšie. Vyplýva to  z vyjadrenia konateľa spoločnosti Klak Mariána Januščáka. Reagoval tak  na prognózu Inštitútu environmentálnej politiky (IEP), podľa ktorého  globálna zmena klímy ohrozuje dlhodobú udržateľnosť lyžiarskych stredísk  závislých od vhodných snehových podmienok.

"Prognóza IEP len potvrdzuje trend, ktorý zaznamenávame v posledných  rokoch. Každým rokom je pre nás ťažšie a ťažšie pripraviť vhodné  lyžiarske podmienky, a to nielen z hľadiska vyšších teplôt, ale najmä  veľkých výkyvov v počasí," skonštatoval v utorok pre TASR Januščák.

V lyžiarskych strediskách, ako je i to pri Kľačne, podľa neho nemá zmysel investovať ďalšie prostriedky do lyžovania. "Už  v súčasnej dobe pri aktuálnych cenách elektrickej energie, ktorú máme  na úrovni zhruba trojnásobku ceny z roku 2021, je pre nás nerentabilné  zasnežovať najväčšiu zjazdovku," priblížil.

Uplynulý víkend bol podľa Januščáka prvým, keď lyžiarske stredisko  spustilo aspoň menšie vleky, aj to len vďaka prírodnému snehu. "To,  čo sa nám podarilo vysnežiť ešte v decembri, kompletne vzišlo počas  oteplenia na prelome rokov. Ak nám počasie dovolí, budeme sa snažiť  tento týždeň dosnežiť tak, aby sme mohli lyžovať aj budúci víkend," dodal.

IEP informoval, že v desaťročiach 2030 až 2050 bude mať na Slovensku  nevhodné podmienky 26 stredísk. Problematické podmienky súvisiace so  zrážkami a suchom budú podľa neho zjavné najmä v nižších polohách.  Postačujúce podmienky na vlastnú prevádzku nebudú mať podľa inštitútu  lyžiarske strediská pod 1000 metrov nad morom, pričom ich nemusí  zachrániť ani vysoká intenzita zasnežovania.

Ďalšie správy