Video: Dnes sa slávnostne začala rekonštrukcia panelky pri Trenčíne,vodičov čakajú obmedzenia

25.5.2022
Video: Dnes sa slávnostne začala rekonštrukcia panelky pri Trenčíne,vodičov čakajú obmedzenia
panelka

Motoristi využívajúci cestu I/9 v úseku Chocholná-Velčice – Mníchova  Lehota budú musieť v najbližších mesiacoch strpieť výrazné dopravné  obmedzenia súvisiace s rekonštrukciou cesty. Počas symbolického štartu  prác na rekonštrukcii tzv. panelky v hodnote 13,5 milióna eur bez DPH to  v stredu povedal minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal  (nominant Sme rodina).

"Buďme radi, lebo konečne sa tá rekonštrukcia začala. Vzhľadom na  vyťaženosť cesty budú obmedzenia veľké, preto prosím vodičov o  pochopenie. Stavba má byť hotová najneskôr do 31. decembra 2023. Dovtedy  musíme vyčerpať zdroje z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra,"  skonštatoval minister s tým, že stav cesty je jedným z najhorších, ak  nie úplne najhorší spomedzi všetkých ciest prvej triedy na Slovensku.

Podľa riaditeľa Investičnej výstavby a správy ciest Žilina Ivana Brečku  sa rekonštrukcia týka 7,5-kilometrového úseku, jeho súčasťou je sedem  mostov, ktoré kompletne zrekonštruujú. Ekologickým aspektom stavby je  využitie materiálu z existujúcej cesty, jeho recyklácia a opätovné  použitie pri rekonštrukcii.

"Zrekonštruovaný úsek cesty I/9 bude nadväzovať na projekt pasívnej  bezpečnosti cesty až po hranicu s Banskobystrickým samosprávnym krajom a  odstráni kolízne a nehodové body z cesty," doplnil Brečka.

Najvýraznejším obmedzením bude rekonštrukcia dvoch veľkých mostov ponad  Váh a inundačný kanál pri Trenčíne. Cesta bude od marca do septembra  budúceho roka úplne uzavretá. Podľa predsedu Trenčianskeho samosprávneho  kraja (TSK) Jaroslava Bašku bude potrebné vybudovať obchádzkové trasy.

"Rekonštrukcia cesty I/9 sa prekrýva s rekonštrukciou krajských ciest  II. triedy. Musíme sa dohodnúť so zhotoviteľom a s Policajným zborom na  tom, ako budú tieto obchádzky vyzerať. Bude tiež potrebné zvýšiť  financie na opravy ciest I. triedy. Tie sú asi v najhoršom stave," zdôraznil Baška.

Foto: TSK.sk

Ďalšie správy