Quantcast

Video: Medvede z bojnickej zoo testovali odolnosť konštrukcie nádoby na odpad

5.1.2022
Video: Medvede z bojnickej zoo testovali odolnosť konštrukcie nádoby na odpad

Medvede z Národnej zoologickej záhrady v Bojniciach testovali odolnosť  ochrannej konštrukcie na nádoby na kuchynský odpad. Testy konštrukcie,  ktorá má zabrániť prístupu medveďov do nádob, zabezpečila bojnická zoo v  spolupráci so Štátnou ochranou prírody (ŠOP) SR. Informoval o tom  hovorca zoo Pavel Procner.

Ochrannú konštrukciu navrhla trenčianska spoločnosť, ktorá sa venuje systému zberu odpadu v zmysle platnej legislatívy. "Konštrukcia  mala oceľový rám, pozinkované plechy, otvor na vhadzovanie odpadu a  obslužný uzamykateľný otvor na umiestnenie nádoby na odpad," opísal Procner.

Konštrukciu podľa neho testovali trojročné medvede s hmotnosťou od 100  do 150 kilogramov, zaujímal ich hlavne obsah nádoby, a to bol v tomto  prípade kuchynský odpad. "Konštrukcia nápor medvedej sily a umu  vydržala, no boli deformované dôležité časti. Preto naša spolupráca so  ŠOP SR bude pokračovať, prototyp sa vylepší o nedostatky, ktoré sa  zistili pri tomto testovaní a v budúcnosti vykonáme ďalšie testy," priblížil Procner s tým, že pokiaľ tento kryt prejde testom bojnických medveďov, bude sa testovať priamo v prírode v teréne.

"Výskyt medveďa v blízkosti ľudských obydlí je častým problémom,  ktorý pre ľudí znamená najmä riziko poškodenia majetku a ohrozenia  zdravia. Medvede a ich častý výskyt v blízkosti ľudských obydlí sú v  posledných rokoch diskutovanou témou aj v slovenskom odpadovom  hospodárstve. Dôvodom je jedno z hlavných lákadiel, pre ktoré medvede do  miest a obcí prenikajú, a to odpad," pripomenul hovorca zoo.

Zásahový tím pre medveďa hnedého, ktorý vznikol v roku 2014, má za úlohu  riešiť problémy s medveďmi, ktoré sa dostávajú do blízkosti ľudských  sídel, a zároveň problémom spojeným s medveďmi predchádzať. "Príčina, prečo medvede vnikajú do intravilánov obcí a miest, je podľa člena tímu Jaroslava Slašťana vždy rovnaká – potrava," dodal Procner.

Foto: ZOO Bojnice

Ďalšie správy