Video: Na hrade Sivý Kameň v Podhradí (okres Prievidza) odhalil archeologický výskum viacero nálezov

5.8.2024
Video: Na hrade Sivý Kameň v Podhradí (okres Prievidza) odhalil archeologický výskum viacero nálezov

Na hrade Sivý Kameň v Podhradí (okres Prievidza) je v týchto dňoch rušno. Rozložili sa tu archeológovia a dobrovoľníci. Hoci je kedysi významný hrad len ruinou, rozbehli tu rozsiahly výskum. Sú presvedčení, že v podzemí sa ukrýva viacero významných vecí. Nemýlili sa.

Archeológovia pokračujú vo výskume na zrúcanine hradu Sivý Kameň v  Podhradí v okrese Prievidza. Svoj záujem zamerali na i objekt, ktorý v  minulosti pravdepodobne slúžil ako pivnica alebo sklad. Počas prác sa im  podarilo nájsť i niekoľko nálezov.

Výskum odborníci realizujú v druhom predhradí, na mieste niekdajšieho  hospodárskeho objektu. Archeologička Dominika Andreánska uviedla, že  spolu s kolegami tušili, že sa tam tento priestor nachádza, pretože  tesne nad úroveň terénu vyčnieval kúsok klenby. "Bolo to tajomné  miesto, o ktorom vedeli i miestni, majú tu svoje zážitky z detstva.  Dokonca sa o ňom hovorí, že práve odtiaľto viedla tajná chodba do  Bojnického zámku," spomenula Andreánska.

Presný účel objektu podľa nej odborníci nepoznajú, mohol slúžiť ako  pivnica, sklad, kuchyňa. Miesto, kde sa počas stredoveku, na hranici 15.  a 16. storočia odohrával život hradu. "Tento priestor je pre nás  zaujímavý najmä mierou jeho zachovania. Okrem valenej klenby, ktorá  tvorila prízemie, máme zachované aj obvodové murivá do určitej výšky. Má  to tak pre nás potenciál aj z hľadiska budúcej obnovy a možnosti  konania rôznych podujatí. Naozaj by to mohol byť jediný priestor pod  strechou na hrade," skonštatovala archeologička.

Archeologický výskum podľa nej zatiaľ priniesol obvyklé nálezy, ide  najmä o črepy z keramických nádob, kachľových pecí, dokonca s novými  vzormi. "Máme neskutočné množstvo klincov z drevených konštrukcií,  podláh a dokonca medzi kovovými nálezmi máme opäť aj mincu zo začiatku  15. storočia," doplnila.

Okrem archeologického výskumu na hrade pristúpili odborníci a  dobrovoľníci i k sanácii hradnej brány. Konzervovali murivá, ktoré mali  odkryté počas skorších archeologických výskumov. Všetky murárske práce  realizujú pod dohľadom pamiatkarov. "Využívame pôvodné postupy, pôvodné techniky, čiže nič iné, ako piesok, voda a vápno to nie je," podotkla Andreánska.

Sivý Kameň bol kráľovským hradom, ktorý postavili okolo polovice 14.  storočia práve pre to, že vznikla potreba spravovať majetky na ľavom  brehu rieky Nitra. Po celý stredovek a novovek ho vlastnili  Majthényiovci. Stihol ho podobný osud ako ostatné hrady, Majthényiovci  sa postupne presťahovali do novovznikajúcich kúrií v Novákoch. Za svoje  rodové sídlo však vždy považovali Sivý Kameň, ktorý využívali ako  pevnosť a rodový archív.

Viac informácií v reportáži


Ďalšie správy

PonUtStrŠtvPiaSobNed
2829301234567891011121314151617181920212223242526272829303112345678