Video: Prievidzských gymnazistov navštívila preživšia holokaustu E. Umlaufová

11.4.2022
Video: Prievidzských gymnazistov navštívila preživšia holokaustu E. Umlaufová

Eva Umlaufová bola prvým dieťaťom z piatich, ktoré sa narodili v  pracovnom a koncentračnom tábore v Novákoch. Dnes 79-ročná preživšia  holokaustu prišla v pondelok na vlastný popud na Gymnázium Vavrinca  Benedikta Nedožerského v Prievidzi, aby tamojším študentom predstavila  svoj osud.

"Do Novák prišla mama spolu s otcom v októbri 1942, bola v šiestom mesiaci, v decembri som sa tam narodila," spomenula Umlaufová. Rodičia sa podľa nej zobrali na jar 1942 v Trenčíne, mysleli si totiž, že manželov na transport nezoberú.

Vtedajší život v tábore v Novákoch dokazujú i fotky, na ktorých je  Umlaufová i so svojou mamou. Preživšia holokaustu spomenula, že dojčatá a  tehotné ženy dostávali prídel mlieka či masla navyše. "Ľudia žili  len v strachu, čo bude ďalej. Keď prišiel vlak na novácku stanicu,  dostalo sa to do táborov a ľudia sa báli, kto bude ďalším, ktorý pôjde  na transport," ozrejmila.  

Spolu s rodičmi ju transportovali do koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. Tam sa jej mame narodila jej mladšia sestra. "Dostali sme sa tam zo Serede posledným transportom až po tom, ako  Nováky v roku 1944 rozpustili. Do tábora sme prišli 2. alebo 3.  novembra, tento transport bol prvým, ktorý nešiel do plynu. Prežili sme  len vďaka tomu, že vlak meškal dva dni," priblížila. Mala len 23  mesiacov, keď jej podobne ako ďalším vytetovali na predlaktie číslo. Jej  otec zomrel po pochode smrti v tábore v Melku blízko Mauthausenu, do  Trenčína sa tak vrátila len so svojou mamou a sestrou.

"Myslím si, že tieto udalosti je veľmi potrebné si pripomínať a v  tomto čase ešte viac ako pred 20 rokmi. Príbeh sa opakuje, vidíme, čo sa  deje na svete, na Ukrajine, že sa ľudia nepoučili z minulosti tak, ako  sme dúfali," dodala Umlaufová.

Študentom prišla predstaviť svoj osud na vlastný popud, keď sa  dozvedela, že prievidzské gymnázium bolo iniciátorom postavenia pomníka  na mieste bývalého tábora v Novákoch. Postavili ho tam v septembri 2017,  pripomenula riaditeľka gymnázia Eleonóra Porubcová.  

Povolaním pediatrička a psychoterapeutka Umlaufová žije v Nemecku. Ako  mladá ovdovela, neskôr sa znova vydala. Má troch synov. O svojom osude  napísala i knihu.

Ďalšie správy