Video: Slonice Maja a Gula v Národnej zoo Bojnice cvičia s ošetrovateľmi chránený kontakt

14.11.2021
Video: Slonice Maja a Gula v Národnej zoo Bojnice cvičia s ošetrovateľmi chránený kontakt

Slonice Maja a Gula z Národnej zoologickej záhrady v Bojniciach si po  zmene pavilónu privykajú i na nové zaobchádzanie. Ich ošetrovatelia  začali realizovať typ chovu v podobe chráneného kontaktu, ktorý má  priniesť benefity nielen sloniciam, ale aj im. Zoo k zmene pristúpila na  základe odporúčaní Európskej asociácie zoologických záhrad a akvárií  (EAZA).

"Tým, že sme slony minulý rok presťahovali do nového pavilónu,  zmenili sa i podmienky chovu. Slony učíme na chránený kontakt, ide o  prácu s nimi cez mreže pomocou targetu, čo je predĺžená ruka  ošetrovateľa. Ide o paličku, na ktorej je bod, teraz na nej máme  umiestnenú tenisovú loptičku a slon sa musí učiť na ten bod reagovať," načrtol ošetrovateľ Marián Lomnický, ktorý sa o slonice stará 16 rokov.

Základom podľa neho je, aby sa slony naučili čelom dotknúť targetu. "Maja  je inteligentnejšia, tá to hneď pochopila. Je aj pahltnejšia, naučila  sa to robiť pomocou maškŕt. Gula je bojazlivejšia, robí nám trošku  problémy. Priamy kontakt ich určitým spôsobom aj chýba, 36 rokov boli  naučené na niečo iné," podotkol.

Na nový typ chovu si privykajú i ošetrovatelia, keďže v starom pavilóne mali so slonicami neobmedzený kontakt. "Pre  nás je to bezpečnejšia práca. Slony sú predsa len divo žijúce zvieratá a  sú i nebezpečné. Slonica váži štyri tony, ja mám približne 90  kilogramov," vysvetlil Lomnický.

Nový typ kontaktu cvičia slonice druhý mesiac, ošetrovatelia za nimi priamo chodili ešte pred mesiacom.                

"S požiadavkou, aby sme prešli do roku 2030 na chránený kontakt,  prišla EAZA. Naši chovatelia sa preto zaoberajú tréningom, aby sme do  roku 2030 boli na takej úrovni, aby sme spĺňali všetky požiadavky," uviedol hovorca zoo Pavel Procner.

Chránený kontakt by podľa neho mal priniesť progres v chovateľstve, slon  africký je za istých okolností i nebezpečným zvieraťom. "Z pohľadu chovateľov bude tento typ chovu určite bezpečnejší, ale robí sa i pre väčšie bezpečie samotných zvierat," dodal.

Pozrite si krásnu video reportáž

Ďalšie správy

PonUtStrŠtvPiaSobNed
301234567891011121314151617181920212223242526272829303112345678910