Video: V obci Nedožery-Brezany si aj tento rok pripomenú atmosféru dedinských driapačiek

22.11.2022
Video: V obci Nedožery-Brezany si aj tento rok pripomenú atmosféru dedinských driapačiek

Na zahnanie hladu sa podľa predsedníčky Miestneho odboru Matice  slovenskej v Nedožeroch-Brezanoch bude podávať tradičná melencová  polievka, domáce šišky a poplanúch.

Neskoré jesenné večery, počas ktorých dedinské ženy nielen párali perie,  si bude môcť verejnosť pripomenúť 26. novembra od 17.00 h na Obecnom  úrade (OcÚ) v Nedožeroch-Brezanoch v okrese Prievidza. Dedinské  driapačky ponúknu kultúrny program aj občerstvenie. TASR o tom  informovala predsedníčka Miestneho odboru Matice slovenskej v  Nedožeroch-Brezanoch Bibiána Krpelanová.

"Verejnosť sa bude môcť nechať zlákať svetlonosmi do tajomnej  atmosféry bosoráckych nocí na dedine. Vyskúša si domáce zimné práce, ako  driapanie peria, lúskanie orechov či viazanie masteničiek. Pre deti je  pripravené čarovanie z vosku," priblížila Krpelanová.

Na zahnanie hladu sa podľa nej bude podávať tradičná melencová polievka, domáce šišky a poplanúch. "O  uhasenie smädu je taktiež postarané. Nebude chýbať ani tombola. Večerom  nás bude sprevádzať ľudová hudba folklórneho súboru Vtáčnik," doplnila.

Podujatie pripravil miestny odbor Matice slovenskej Nedožery-Brezany, obec Nedožery-Brezany a občianske združenie K-2000.

Video z roku 2019Ďalšie správy