Quantcast

Vláda schválila lockdown od zajtra na dva týždne a núdzový stav na najmenej 90 dní, školy zostanú otvorené

24.11.2021
Vláda schválila lockdown od zajtra na dva týždne a núdzový stav na najmenej 90 dní, školy zostanú otvorené

Na Slovensku bude počas najbližších dvoch týždňov platiť tzv. lockdown.  Rozhodla o tom vláda na stredajšom rokovaní, informoval o tom minister  hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Na Slovensku budú zatvorené podľa Sulíka všetky reštaurácie aj predajne, okrem tých esenciálnych. "Všetci si želáme a dúfame, že sa situácia dovtedy zlepší. O desať dní budeme znovu vyhodnocovať," povedal Sulík. Dodal, že strana SaS bude tlačiť na to, aby sa začali uplatňovať výhody pre očkovaných.

Sulík: Školy sa budú zatvárať ako posledné

Školy na Slovensku sa budú zatvárať ako posledné. Informoval o tom počas  stredajšieho rokovania vlády minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) s  tým, že liberáli si uplatnili právo veta. Súhlasí s tým, aby bolo  testovanie v školách povinné.

Sulík povedal, že konzílium na dva týždne navrhlo zatvoriť školy a liberáli sú zásadne proti. "Uplatnili  sme si právo veta. Oceňujem, že koaliční partneri rešpektujú a dodržujú  koaličnú zmluvu, ktorá takéto právo veta jednotlivým stranám priznáva.  My to robíme mimoriadne zriedkavo," povedal minister hospodárstva.

"Školy sa budú zatvárať ako posledné, trváme na tom, aby zostali  otvorené. Súhlasíme aj s tým, aby testovanie v školách bolo povinné," povedal Sulík. Zároveň súhlasí so sprísnením režimu, ale nechce, aby sa zatvárali školy. "Nechceme vychovať generáciu nevzdelaných detí, to by bola obrovská spoločenská škoda," dodal.

Minister hospodárstva poznamenal, že školy boli v predchádzajúcom období  veľmi dlho zatvorené. To, že sa nezatárajú školy, nie je podľa Sulíka  zodpovednosť premiéra, ale berú to na seba.  

Konzílium odborníkov navrhlo, aby sa prezenčná výučba obmedzila na  obdobie od 25. novembra do 3. decembra pre žiakov druhého stupňa  základných škôl, stredných a vysokých škôl. Zrušiť by sa mali aj všetky  mimoškolské aktivity detí. Zachovať by sa mala podľa nich len prezenčná  výučba na prvom stupni základných škôl a v materských školách.

Vstup na pracovisko bude od budúceho týždňa iba v režime OTP

Na pracovisko bude od začiatku budúceho týždňa možný vstup iba  zaočkovaným a zamestnancom, ktorí ochorenie COVID-19 v posledných 180  dňoch prekonali. Ostatní pracovníci sa budú musieť raz za sedem dní  povinne na pracovisku otestovať. Po stredajšom rokovaní vlády o tom  informoval minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Tento režim by mal  platiť do konca roka.

"Na splnenie podmienky ´testovaní´, bude potrebný antigénový samotest nie starší ako sedem dní," povedal Sulík. Testovanie bude realizované priamo na pracovisku, kto  bude výsledky kontrolovať, zatiaľ nie je jasné. Podľa Sulíka to nemusia  byť zdravotníci, ale napríklad osoba určená zamestnávateľom. Minister  nevylúčil, že v prípade ďalšieho zhoršenia pandemickej situácie sa môže  interval testovania skrátiť.

Testy budú zabezpečovať zamestnávatelia a ich cena by podľa uznesenia  vlády mala byť obmedzená na päť eur. Opatrenie má podľa Sulíka zatiaľ  platiť päť týždňov. Náklady za testy preplatí ministerstvo hospodárstva  jednorazovo za celých päť týždňov na základe žiadosti podanej  zamestnávateľom v januári budúceho roka. Presnejšie informácie budú  známe po vydaní manuálu na testovanie zamestnancov rezortom  hospodárstva.

Ďalšie správy