Quantcast

Vláda viac uvoľnila podmienky pre hromadné podujatia

10.1.2022
Vláda viac uvoľnila podmienky pre hromadné podujatia

Maximálne 25-percentné obmedzenie kapacity má platiť pre stredne  rizikové hromadné podujatia, na ktorých sa ráta s nosením respirátora,  fixným sedením či státím.

Podmienky pre hromadné podujatia sa uvoľnia, konať by sa mali v režime  OP (očkovaní - po prekonaní ochorenia COVID-19). Pre nízkorizikové  podujatia odporúča vláda maximálne 100 osôb alebo naplnenie 50 percent  kapacity. Pre stredne rizikové podujatia sa odporúča maximálna kapacita  25 percent. Vyplýva to z odporúčaní opatrení hlavnému hygienikovi, ktoré  schválila vláda na svojom pondelkovom zasadnutí. Presné pravidlá určí  vyhláška hlavného hygienika Jána Mikasa.

"S ministerstvom zdravotníctva sme našli kompromisné riešenie pre  aspoň čiastočné otvorenie kultúry v najbližšej dobe. Mojou snahou a aj  snahou celého ministerstva vždy bolo otvoriť kultúru, aby bola bezpečná  pre divákov a pre organizátorov ešte stále ekonomicky prijateľná," uviedla ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO).

Medzi nízkorizikové hromadné podujatia zaradila vláda tie, kde sa nosí  respirátor, sú bez konzumácie, povinné je sedenie, nespieva sa na nich  ani nepovzbudzuje. Navrhuje pre ne režim OP a maximálne 100 divákov  alebo naplnenie kapacity do 50 percent.

Maximálne 25-percentné obmedzenie kapacity má platiť pre stredne  rizikové hromadné podujatia, na ktorých sa ráta s nosením respirátora,  fixným sedením či státím. Alternatívou má byť rovnako 100 divákov. Pri  oboch variantoch sa má požadovať očkovanie alebo doklad o prekonaní  ochorenia COVID-19.

Za vysokorizikové podujatia sa podľa materiálu považujú svadby, kary,  oslavy, večierky, plesy, diskotéky či podujatia v prevádzkach verejného  stravovania. Odporúča sa nosenie respirátora, konzumácia jedál by však  mala byť povolená. Maximálny počet osôb povolených na vysokorizikovom  podujatí by mal byť 20 osôb pre očkovaných a po prekonaní ochorenia.  Povinný bude zoznam účastníkov podujatia.

Na majstrovstvách Európy v hádzanej mužov sa povolí účasť divákov, a to v  rozsahu 25-percentnej kapacity štadiónov a iných športových zariadení.

Ďalšie správy