Vodnú nádrž Kanianka obsadili desiatky rybárov

17.9.2023
Vodnú nádrž Kanianka obsadili desiatky rybárov

Vodnú nádrž Kanianka v okrese Prievidza obsadili v sobotu desiatky  rybárov zo Slovenska i zahraničia. Súťažili tam na prívlačových  pretekoch Kaniansky pstruh.

Preteky pripravila Mestská organizácia Slovenského rybárskeho zväzu (MsO  SRZ) Prievidza v spolupráci s obcou Kanianka a miestnym domom kultúry.  Rybári súťažili už v piatok (15. 9.), pri priehrade ich bolo 105, v  sobotu viac ako 70. "Každý rok pred pretekmi sa voda zarybní pstruhom  dúhovým, aby mali pretekári lepšie podmienky na lov rýb," povedal  podpredseda MsO Prievidza Ľudovít Bakus. Nádrž organizácia zarybnila  1500 kilogramami pstruha dúhového.

Tajomníčka MsO SRZ Prievidza Lucia Ivenzová spresnila, že tento rok ide  už o štvrtý ročník pretekov Kaniansky pstruh, organizátori sa tešia i zo  zahraničnej účasti, keďže sa ich zúčastnili pretekári z Maďarska a  Ukrajiny.

Rybári súťažili podľa presne stanovených pravidiel. "Zúčastnili sa tu  ľudia, ktorých to zaujíma, rybárčenie je ich životná láska, venujú sa  mu, investujú do neho kopu svojho času, prostriedkov. Niektorí spolu s  rodinou, niektorí samostatne," priblížil Bakus.

Rybárčenie pre rybárov podľa neho predstavuje oddych, v sobotu však bolo i o súťaživosti, keďže išlo o preteky. "Podľa  propozícií sa kontrolovali medzi sebou, sledovali jeden druhého, čo  chytili, podpisovali si lístky. O to je to zaujímavejšie," vysvetlil.

MsO Prievidza má približne 2600 členov, medzi nimi i ženy a deti, doplnila Ivenzová. "Rybárčenie  nie je len o chytaní rýb, je aj o starostlivosti o vody, výchove  mládeže, aby mali vzťah k prírode, našej ichtyofaune a zahŕňa celý súbor  činností a starostlivosti o naše vody," dodala tajomníčka.

Ďalšie správy