Výstraha 3. stupňa pred povodňami platí aj pre Prievidzu

14.10.2020
Výstraha 3. stupňa pred povodňami platí aj pre Prievidzu

Okrem toho platia pre niektoré okresy Banskobystrického, Žilinského a  Prešovského kraja výstrahy prvého stupňa pred vetrom na horách.

Výstraha tretieho stupňa pred povodňami platí na Slovensku aktuálne pre  desať okresov. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav na  svojej webovej stránke.

Výstraha sa týka okresov Trnava, Turčianske Teplice, Žilina Rajčanka,  Prievidza, Zvolen, Revúca, Rožňava, Spišská Nová Ves, Gelnica a Košice  okolie – Hornád. Pre väčšinu územia platia výstrahy druhého stupňa a  prvého stupňa.

Okrem toho platia pre niektoré okresy Banskobystrického, Žilinského a  Prešovského kraja výstrahy prvého stupňa pred vetrom na horách. Na  sneženie si treba dávať pozor na niektorých miestach Trenčianskeho,  Banskobystrického, Žilinského, Prešovského a Košického kraja.

Prievidza situáciu na Handlovke monitoruje, pre dážď sa zosunul svah

Mesto ešte včera po 15.00 h uzatvorilo časť vozovky na Nábreží sv. Metoda pod  mostmi, kde voda z kanalizačných vpustov prerazila na cestu.

Rieka Handlovka dosiahla v utorok večer v Prievidzi výšku hladiny  rovnajúcu sa tretiemu stupňu povodňovej aktivity a naďalej stúpa. Mesto  situáciu na vodnom toku monitoruje i v teréne. Problém zaznamenalo inde,  dlhotrvajúci dážď popoludní strhol svah pod Mariánskym vŕškom. Uviedol to hovorca mesta Michal Ďureje.

„Situáciu monitorujeme, máme v teréne ľudí z technických služieb  mesta, podnety prijíma i operačný dôstojník na mestskej polícii. Dážď je  kontinuálny, nie je nárazový, voda tak stíha odtekať,“ priblížil Ďureje.

Mesto podľa neho ešte po 15.00 h uzatvorilo časť vozovky na Nábreží sv.  Metoda pod mostmi, kde voda z kanalizačných vpustov prerazila na cestu. „Komplikácie  sme, paradoxne, v utorok nezaznamenali na rieke Handlovka, ale na svahu  pod Mariánskym vŕškom, ktorý sa zosunul smerom na komunikáciu. Aj s  pomocou hasičov a ťažkej techniky sme museli z komunikácie odpratávať  veľké množstvo zeminy,“ dodal.

Na horských priechodoch Fačkovské sedlo a Homôlka snežilo, cesty sú zjazdné


Na horských priechodoch Fačkovské sedlo pri Kľačne a Homôlka pri  Valaskej Belej na hornej Nitre do stredajšieho rána snežilo. Cesty sú  zjazdné, polícia vyzýva vodičov na zvýšenú opatrnosť, informoval  trenčiansky krajský policajný hovorca Pavol Kudlička.

"Vzhľadom na nepriaznivé počasie vyzývame vodičov, aby prispôsobili  jazdu stavu a povahe vozovky. V tomto počasí sa neoplatí ponáhľať.  Radšej majú vyraziť na cestu skôr, prípadne využiť iné alternatívy  dopravy," upozornil Kudlička.

Predísť nehodám v takýchto podmienkach podľa neho možno najmä použitím  zimných pneumatík, ale aj znížením rýchlosti a zvýšením vzdialenosti  medzi vozidlami. "Šoférovanie v sťažených podmienkach si vyžaduje maximálnu pozornosť," dodal.

Ďalšie správy