Quantcast

Výtvarné umenie na Slovensku: Máme byť na čo hrdí

23.11.2021
Výtvarné umenie na Slovensku: Máme byť na čo hrdí

Vedeli ste, že Slovensko môže byť hrdé na mnohých svojich umelcov, ktorí tu zanechali počas histórie svoje pamätné a oceňované diela? Konkrétne tým myslíme umelcov- maliarov, ilustrátorov a grafikov.  A ich výtvory, ktoré teda niečím zaujímavým, atraktívnym a výnimočným ovplyvnia hlavne vašu optiku.

Aj napriek dnes už legendárnym menám je zaujímavé vidieť, že umenie na Slovensku nepatrí iba histórii. Že pekné a štýlové obrazy sa nenamaľovali a nepredávali iba v dávnej minulosti, ale je to trend, ktorý sa aj v našej krajine udržiava dodnes. Hoci  dnes sa popularite tešia najmä moderné umelecké plagáty, dalo by sa povedať forma súčasného umenia, s ktorou sa dá napríklad perfektne vyzdobiť váš interiér. Svoje malé múzeum zaujímavých a atraktívnych motívov si tak môžete provizórne zariadiť aj u seba doma.

Je možné, že história na niektorých takýchto umelcov zabudla, ale naopak sú tu aj mená, ktoré sa v spojitosti so slovenským umením spomínajú takmer všade a sú hrdou pečaťou nášho malého, hoci talentovaného národa. Známi boli, sú a zostanú (okrem iných) hlavne títo umelci:

Martin Benka

Práve toto meno sa spájalo s nástupom takzvaného moderného slovenského výtvarného prejavu. Ak by sme mali v stručnosti charakterizovať jeho výtvarné maliarske diela a ich motívy, tak je to hlavne zobrazovanie slovenskej krajiny a tiež ľudí, ktorí v tej dobe tvorili jej súčasť. Najznámejšími dielami tohto maliara/grafika/ilustrátora sú najmä Matka a Na holiach.

Eugen Krón

Jeho tvorba reprezentuje Košickú modernu. A táto kategória umenia bola siným ako domácim, tak aj medzinárodným pojmom. Navždy zostane známy ako Budapeštiansky grafik, ktorý ale v dvadsiatich rokoch minulého storočia z politických dôvodov našiel svoj azyl a zároveň výtvarné pôsobisko na Slovensku- v Košiciach, kde následne aj zriadil kresliarsku a grafickú školu. Sám sa pritom venoval najmä grafickej a plagátovej tvorbe, jeho rannejšie diela zobrazovali architektúru a technický pokrok mesta, neskôr sa začal venovať kresbe a ilustrácii ľudských postáv. 

Ľudovít Fulla

Bol hlavne maliar a grafik a s jeho menom sa spája originalita jeho výtvorov, ktoré stihol vyprodukovať počas svojho života- v 20. storočí. Okrem vlastnej tvorby spolupracoval na rôznych zaujímavých avantgardných návrhoch. Počas svojho tvorivého obdobia bol ovplyvňovaný rôznymi smermi- napríklad kubizmom, konštruktivizmom či ruskou ikonickou maľbou. A bol takisto nadaným ilustrátorom. 

V rozdielnych politických obdobiach jeho tvorba budila kontroverziu, čo bol aj dôvod, prečo v maľbách menil svoju tematickú orientáciu- venoval sa motívom národného mýtu, kresťanským maľbám, kresbe ateliérov, ale a aj ľudí. Pri sklonku jeho života a kariéry prešiel výhradne na avantgardný štýl. Jeho galériu môžete nájsť v Ružomberku. 

Koloman Sokol

Bol rodák z Liptovského Mikuláša a takisto nadaným výtvarníkom, ktorý sa preslávil vo svete a pozitívne sa o jeho dielach vyjadril aj samotný Pablo Picasso. Najpresnejšie sa štýl jeho grafických výtvoroch radí k „nezaradeným“, no ak sme mali jeho štýl niekam zaškatuľkovať, potom je určite predstaviteľom kriticko-realistického expresionizmu. Psychologicky- dramatické kresby, na mnohých z nich sú stvárnené ľudské postavy a ich tváre. 

 Ak vás zaujíma výtvarné umenie, úžasnú zbierku obrazov od Martina Benku, Kolomana Sokola, ale napríklad aj Pabla Picassa či Andyho Warhola nájdete v našom hlavnom meste, v Slovenskej národnej galérii. Tam na vlastné oči najlepšie zbadáte a zhodnotíte zachované diela mnohých výtvarných velikánov.

Ďalšie správy