Zábava na internete alebo ako zabiť nudu v online svete

Internet sa pre mnohých stal synonymom zábavy. Ponúka až neskutočné množstvo možností, ako využiť voľný čas.
Od užitočne strávených chvíľ až po takmer mrhanie času a energie. My sme sa pozreli na niekoľko tradičných, ale aj originálnych možností, ako sa zabaviť na internete.
Online hry
Online hry sú stálicou zábavy na internete. Nájdeme tu jednoduché hry bežiace v prehliadači, s ktorými sa dá skrátiť čas napríklad počas prestávky. Existujú aj zložitejšie strategické hry. Hráči si v nich budujú svoje vlastné mestá, vytvárajú aliancie a vedú vojny s ostatnými hráčmi. Tieto hry potom trvajú aj niekoľko mesiacov.
Kapitolou samou o sebe sú potom online hry nainštalované počítači. Príkladom toho môže byť herná platforma Steam , ktorá v marci 2020 vydala vyhlásenie o dosiahnutí nového rekordu. V rovnaký čas bolo do ich služby prihlásených 20 miliónov užívateľov. Z toho 6,2 milióna ľudí aktívne hralo. Steam je populárny vďaka svojmu širokému portfóliu hier, ktorým na svojej platforme disponuje. Ponúka vyžitie pre nenáročných hráčov, ale aj skutočných herných fajnšmekrov.
YouTube
YouTube asi netreba bližšie predstavovať. Veď kto by už nepoznal online video portál s miliónmi videí. Za 15 rokov svojej existencie sa YouTube pretvoril na plnohodnotnú sociálnu sieť. Pod vlastným účtom je možné pridávať videá, komentovať či odoberať obľúbených autorov.
Kvalita obsahu na YouTube je rôzna. Nájdeme tu napríklad dokumentárne filmy, záznamy z hrania hier, hudobné klipy alebo stále populárne vlogy. Tisíce rôznych videí sa tak dajú využiť na zábavu, ale aj rozširovanie obzorov. Stačí si vybrať oblasť záujmu a YouTube sa už postará o ostatné.
Netflix
Netflix je pomerne mladá “televízna” platforma, no medzi mladými už dokáže naplno konkurovať tradičnej televízii. Niet sa čomu diviť. Štandardné programy ponúkajú len veľmi malé množstvo kvalitného obsahu a aj ten je pretkávaný dlhými reklamami.
Na Slovensku bol Netflix dostupný od roku 2016. Jeho rozšírenie však komplikovala skutočnosť, že mal obsah prevažne v angličtine. Minulý rok však spoločnosť rozšírila možnosť sledovať programy s českými titulkami a s českým dabingom. Svoj takmer nekonečný obsah ponúka už od 7,99€ mesačne.
Nakupovanie online
Aj nakupovanie online môže fungovať ako istá forma zábavy. Prehliadaním produktov v e-shopoch sa dá stráviť prestávka v práci, ale aj celý večer. Popularita nákupov cez internet stúpla najmä v predchádzajúcich mesiacoch, keď boli kamenné obchody zatvorené.
Čoraz populárnejšie sa stávajú aj bazáre, kde sa ľudia zbavujú nepotrebných vecí za malé sumy či dokonca zadarmo.
Online kasína
Pokiaľ vás nebaví hrať s ostatnými hráči len pre dobrý pocit, môžete vyskúšať hranie hazardných hier. Samozrejme by ste na takúto činnosť mali využiť online kasíno, ktoré má zakúpenú licenciu a je teda regulované zákonmi. Inak nemáte istotu, že prípadnú výhru nakoniec aj dostanete.
Virtuálne prehliadky múzeí a galérií
Zatvorenie verejných inštitúcií z dôvodu pandémie korona vírusu podnietilo mnohé múzeá a galérie k vytvoreniu virtuálnych prehliadok. Síce nepocítite genius loci daného miesta, no má to svoje výhody. Nemusíte nič platiť ani sa tlačiť s ostatnými turistami, neriešite otváraciu dobu a exponáty si môžete prehliadať, ako dlho chcete.
Takto si môžete pozrieť napríklad parížsky Louvre a Musée d’Orsay, Národnú galériu umenia vo Washingtone či Britské múzeum v Londýne.
Online kurzy
Na internete môžete tráviť čas aj inak, než hraním hier alebo pozeraním filmov. Internet vie pokryť potreby aj vzdelávania chtivých duší. Okrem vyššie spomínaných virtuálnych prehliadok nájdeme v online svete veľké množstvo kurzov. Tie pokrývajú prakticky všetky možné sféry ľudského života.
Od toho, ako úspešne randiť, cez návod ako napísať knihu až po zvládnutie vybraného programovacieho jazyka. Existuje niekoľko rôznych platforiem ponúkajúcich kurzy. Niektoré, ako napríklad Udemy, sú platené. Ak však lepšie pohľadáme, nájdeme aj bezplatné. Jednou z nich je napríklad Coursera.
Mnohých môže odradiť potreba znalosti cudzieho jazyka. Našťastie máme aj slovenské platformy, napríklad kurzy.sk alebo learn2code.sk. Obe sú však platené. Síce po anglicky, no so slovenskými titulkami a zadarmo sú kurzy od Googlu - digitálna garáž.
Založenie blogu
Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, aj založenie a písanie blogu môže byť forma zábavy na internete. Vďaka blogu si môžete vytvoriť svoju fanúšikovskú základňu a rozšíriť svoje kontakty o ľudí, na ktorých by ste bežne nenarazili. Samotné písanie je skvelá forma psychohygieny. Zároveň vám pomôže zdokonaliť vaše uvažovanie a vyjadrovacie schopnosti.
Na blogovanie sú zadarmo k dispozícii webstránky ako blogger.com, wordpress.com alebo medium.com. Pokiaľ sa vám blogovanie zapáči, môžete si vytvoriť vlastnú stránku a mať tak blog pod svojou strechou.
Nech už sa budete zabávať na internete akokoľvek, vždy si treba pamätať jedno. Všetko s mierou. Dlhé vysedávanie za počítačom alebo mobilným telefónom je potrebné striedať s pravidelným pohybom. Keď už nič iné, aspoň na niekoľko minút sa postaviť a odtrhnúť oči od monitora alebo displeja. Vaše telo sa vám len poďakuje.
Ďalšie správy

Video: Školské spevácke zoskupenie UNISONO, spontánne zoskupenie žiakov žiakov II. stupňa ZŠ Rastislavova, nahralo pieseň Náruč rieky
Nie každému žiakovi základnej školy sa pošťastí, že namiesto vyučovania v triede, vyrazí v závere školského roka s ďalšími spolužiakmi do nahrávacieho štúdia. Vyučovanie snov!?