Quantcast

Začiatok rekonštrukcie cesty (panelky) medzi obcami Mníchova Lehota a Chocholná-Velčice pri Trenčíne sa opäť posunie

14.1.2022
Začiatok rekonštrukcie cesty (panelky) medzi obcami Mníchova Lehota a Chocholná-Velčice pri Trenčíne sa opäť posunie

Predseda Úradu pre verejné obstarávanie Miroslav Hlivák uviedol, že Slovenská správa ciest urobila chyby pri verejnom obstarávaní.

Štátna správa ciest odhadovala hodnotu eurofondovej zákazky na výmenu povrchu takzvanej „panelky“ na 21 miliónov eur bez DPH. Súťaž robila dvakrát, prvú stopol ÚVO v máji 2021, druhýkrát konštatoval protiprávny stav tento mesiac, po čom správa ciest výsledok zrušila.

Víťazom spomedzi ôsmich uchádzačov bola stavebná firma SMS, ktorá patrí francúzskej skupine Vinci.

Začiatok rekonštrukcie cesty I/9 medzi obcami Mníchova Lehota a  Chocholná-Velčice, ktorú miestni nazývajú panelka, sa opäť posunie.  Vyplýva to z informácií, ktoré v piatok na brífingu poskytol predseda  Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák.

Podľa Hliváka sú dôvodom oneskorenia pochybenia Slovenskej správy ciest  (SSC) pri verejnom obstarávaní. Pôvodné verejné obstarávanie na  rekonštrukciu cesty sa začalo v decembri 2020 a ukončili ho v máji 2021,  keď ÚVO obstarávanie zrušil. SSC proti rozhodnutiu nepodala opravný  prostriedok.

„Nové verejné obstarávanie sa začalo v júni minulého roka a ukončili  ho začiatkom januára tohto roka, ÚVO našiel vo verejnej súťaži opäť  chyby a rozhodol o odstránení protiprávneho stavu. Samotná SSC v  podmienkach súťaže stanovila, že kľúčoví odborníci súťaže majú spĺňať  určité kritériá týkajúce sa ich praxe. ÚVO pri kontrole zistil, že u  úspešného uchádzača nie sú tieto podmienky preukázané,“ skonštatoval Hlivák s tým, že ÚVO nariadil, aké konkrétne kroky má SSC urobiť.  

Ako dodal, termín začatia rekonštrukcie cesty bude závisieť od toho, ako  bude postupovať SSC. Ak SSC preukáže, že úspešný uchádzač splnil  podmienky, bude možné pristúpiť k podpisu zmluvy v priebehu niekoľkých  týždňov.

Celkové predpokladané náklady na rekonštrukciu sú takmer 26 miliónov  eur, financovaná bude z eurofondov. Minister dopravy a výstavby SR  Andrej Doležal podpísal zmluvu o nenávratnom finančnom príspevku v marci  minulého roku.

Ako informoval hovorca SSC Martin Guzi, ÚVO v rozhodnutí nariadil SSC  zrušiť vyhodnotenie ponúk súťaže opravy cesty I/9 v úseku Chocholná –  Mníchova Lehota do 30 dní od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia.  Rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť 5. januára.

„SSC rozhodnutie ÚVO akceptuje, mrzia nás nedostatky pri  vyhodnocovaní ponúk. Vyhodnotenie ponúk súťaže už SSC zrušila a zároveň  sme stavebné spoločnosti požiadali o predloženie požadovaných dokladov  podľa rozhodnutia ÚVO. Súťaž sa budeme snažiť uzatvoriť v čo najkratšom  možnom čase s odstránením všetkých nedostatkov. Začiatok stavebných prác  predpokladáme v jarných mesiacoch,“ uviedol Guzi.

Čo hovorí predseda ÚVO

  • SSC v podmienkach súťaže stanovila, že kľúčoví odborníci súťaže majú spĺňať určité kritériá týkajúce sa ich praxe. ÚVO pri kontrole zistil, že u úspešného uchádzača nie sú tieto podmienky preukázané.
  • Ak SSC preukáže, že úspešný uchádzač splnil podmienky, bude podľa Hliváka možné pristúpiť k podpisu zmluvy v priebehu niekoľkých týždňov.

Pripomíname, že predseda ÚVO Miroslav Hlivák a minister dopravy Andrej Doležal sa sporia aj pre zákazku na časť obchvatu Košíc.

Ďalšie správy