Quantcast

Zadĺženú chemičku Fortischem v Novákoch predali novému investorovi za jedno euro.

22.2.2021
Zadĺženú chemičku Fortischem v Novákoch predali novému investorovi za jedno euro.

Marazmus nováckej chemičky Fortischem, ktorá je s takmer 700  zamestnancami jedným z najväčších hornonitrianskych podnikov, no doteraz  ešte nevyplatila decembrové mzdy a nemá dosť peňazí ani na suroviny pre  svoje výroby, sa končí predajom podniku novému investorovi, uvádza na svojom webe Denník E

Jej vlastník bratislavský finančník Mario Hoffmann ju predáva za  jedno euro len preto, aby ju nový investor udržal v chode a zachoval  prácu pre ľudí.

Hoffmann o tom píše v liste zamestnancom, ktorý má Denník E  k dispozícii. V ňom okrem iného uvádza, že on s chemickými projektami už  bude pokračovať len vo východoslovenskom Strážskom, kde už dlhšie  ovláda viaceré aktíva bývalého Chemka.

Meno nového vlastníka Fortischemu síce v liste neuvádza a píše o ňom iba to, že novácky podnik bude vedieť ďalej  manažovať aj vďaka skúsenostiam z jednej tradičnej českej chemičky, no  medzi zamestnancami slovenskej fabriky sa rozpráva, že firmu prichádzajú  stabilizovať ľudia zo Spolchemie z Ústí nad Labem. Tú ovláda Čech Karel  Pražák so svojou investičnou skupinou Kaprain.

Hoffmann v liste tiež píše, že noví manažéri z českej chemičky prídu Fortischem prevziať už v utorok.

So stabilizáciu firmy, ktorá v minulosti niesla názov Novácke  chemické závody, bude mať však nový vlastník dosť veľa práce. Predvlani  fabrika prerobila 19 miliónov eur a má aj množstvo dlhov. Iba na  odvodoch dlhuje Sociálnej poisťovni vyše 600-tisíc eur.

Z tržieb jej koronakríza ukrojila zhruba tretinu, výsledky za minulý  rok ešte nie sú známe, no odhadnúť ich možno na zhruba 70 miliónov eur.

Viac info tu

Ďalšie správy