Quantcast

Zatvorila sa uhoľná baňa v Handlovej, s prácou sa muselo rozlúčiť viac ako 200 zamestnancov

7.10.2021
Zatvorila sa uhoľná baňa v Handlovej, s prácou sa muselo rozlúčiť viac ako 200 zamestnancov

Najstaršia uhoľná baňa na Slovenku v Handlovej zavŕšila v septembri svoje 112-ročné obdobie priemyselnej ťažby uhlia.

Rozhodnutie o ukončení ťažby je v súlade s harmonogramom ukončenia a  uzatvorenia jednotlivých ťažobných polí v dobývacích priestoroch  Handlová a Nováky I., ktorý schválila Európska komisia v novembri 2019. Ako informovala hovorkyňa Hornonitrianskych baní Prievidza Adriana Siváková, pre ukončenie ťažby príde o prácu 237 zamestnancov.

Kompenzačný príspevok baníkov

„Z  celkového počtu 383 zamestnancov, ktorí boli zaradení na pracoviskách v  Handlovej, bolo už 95 preradených na produktívne pracoviská ostatných  ťažobných úsekov spoločnosti,“ dodala Siváková. V rámci  uvoľňovaných zamestnancov je 145 baníkov spĺňajúcich podmienku pre nárok  na kompenzačný príspevok baníkov.

 „Časť z nich, rovnako ako aj ďalší zamestnanci, predpokladáme v  počte okolo 100, využije ponúknutú možnosť zapojiť sa do procesu  rekvalifikácie „Podpora zamestnateľnosti v regióne horná Nitra“,  organizovaného Trenčianskym samosprávnym krajom,“ konštatovala Siváková.

Technická likvidácia bane

V  podzemí bane Handlová aktuálne prebieha technická likvidácia bane  demontážou elektro-strojného zariadenia, vyplienením banskej techniky,  ako aj výstroja banských diel.

„Následne budú práce pokračovať na povrchu odstránením banských stavieb,“ uzavrela Siváková.

Ďalšie správy