Quantcast

ZOO Bojnice dostala vianočné stromčeky, využila ich i na kŕmenie

10.1.2022
ZOO Bojnice dostala vianočné stromčeky, využila ich i na kŕmenie

Niekoľko desiatok nevyužitých vianočných stromčekov dostala v uplynulých  dňoch darom Národná zoologická záhrada v Bojniciach. Ošetrovatelia ich  využili na kŕmenie zvierat, ako pomôcku na hranie i úpravu chovných  priestorov. Informoval o tom hovorca zoo Pavel Procner.

"Počas vianočných sviatkov stúpa niekoľkonásobne aj produkcia odpadu,  do ktorého môžeme zaradiť aj živé vianočné stromčeky. Jedným z  následných využití živých stromov je ich poskytnutie farmárom,  zoologickým záhradám a podnikom, ktoré chovajú zver konzumujúcu  ihličnany," pripomenul Procner.

Každý rok sa podľa neho nahromadia stromy najmä podnikateľom, ktorí nedokázali svoj tovar do Vianoc predať. "Ide  naozaj o pomerne veľké množstvo týchto produktov, ktoré si nájdu ďalšie  využitie práve za bránami zoologickej záhrady, kde sa nimi kŕmia naše  zvieratá. V tomto období sme prijali približne 100 kusov stromčekov a  ďalšiu dodávku očakávame počas nastávajúcich dní," priblížil s tým,  že vo všetkých prípadoch ide o stromy, ktoré nenašli uplatnenie v  domácnostiach a nenašli si cestu k spotrebiteľom.

"Stromčeky, ktoré naša zoologická záhrada dostáva darom, si u nás nájdu  širokospektrálne využitie. Ale musíme dbať hlavne o bezpečnosť zvierat,  preto prijímame len stromčeky, ktoré nedokázali obchodníci predať, a tak  určite neboli ozdobené," vysvetlila vedúca odboru záhradníctva a výživy  bojnickej zoo Marta Ovčiariková.

V prvom rade ich zoo podľa nej využíva ako doplnok kŕmnej dávky v zimnom  kŕmnom období, a to hlavne pre kopytníky, ktoré sa vo svojom  prirodzenom geografickom prostredí stretávajú s ihličnatými stromami a  prirodzene skrmujú ihličie zo stromov. "Zvieratá v stromčekoch často  nájdu i svoju obľúbenú hračku, zdroj zábavy, čím zabezpečujeme ich  welfare chov. Na úseku vtáctva sa stromčeky využívajú pre estetickú a  funkčnú úpravu chovných priestorov a vo voliérach," doplnila.

Takto vie zoo využiť približne 200 kusov stromčekov. "Po tom, ako ihličie zvieratá obhryzú, zvyšky stromov spracovávame na štiepku, ktorú využijeme ako podstielku alebo dekoráciu," uzavrela Ovčiariková.

Foto: Zoo Bojnice

Ďalšie správy