Zoznámte sa s metódou 5S pre úpravu pracoviska a zvýšte svoju produktivitu

Ak patríte medzi tých, ktorí v profesionálnom živote hľadajú rôzne možnosti progresu, tak o metóde 5S pôvodom z Japonska by ste určite mali vedieť. Osvojiť si jej princípy sa oplatí predovšetkým manažérom a podnikateľom, pričom viaceré z nich môžete aplikovať aj z pozície zamestnanca a zlepšiť tak svoje pracovisko a spolu s tým aj produktivitu. Čo sa o metóde 5S oplatí vedieť a prečo pre vás bude prínosom?
Čo je to metóda 5S?
Kým sa pozrieme na konkrétne body metódy 5S, nemôžeme začať inak ako jej krátkym, no zato výstižným predstavením. Metóda 5S je séria princípov smerujúcich k vytváraniu a následnému udržiavaniu dobre zorganizovaného, čistého a podnetného pracoviska. Hlavným cieľom uplatnenia týchto princípov je lepšia organizácia práce, efektívnejšie využívanie času ale aj zvyšovanie produktivity a samostatnosti zamestnancov. Na dosiahnutie toho, čo sme práve vymenovali skrátka treba mať nejaký systém, a to bez ohľadu na to či vás živí správa sociálnych sietí, alebo je zdrojom vašej obživy remeslo.
Z čoho pozostáva metóda 5S?
Metóda 5S nedostala svoj názov náhodou. Tvorí ju totiž 5 japonských slov, ktoré sú zároveň vyjadrením základných princípov. Výsledkom ich systematického dodržiavania je zvýšenie produktivity spolu s udržiavaním čistoty a poriadku na pracovisku. Z čoho teda pozostáva?
Seiri – triedenie a vyraďovanie
Každé zlepšovanie začína analýzou pracovného prostredia, pričom v tomto smere dokáže byť nápomocná aj pracovná zdravotná služba. Z neho vytrieďte všetko, čo na prácu nepotrebujete a neprináša vám žiadny úžitok. Znamená to teda, že v dielni nebude žiadne náradie pohodené len tak. V prípade stola v kancelárii to napríklad znamená dôsledné vytriedenie všetkých nepotrebných vecí.
Seiton – vytvorte systém
Po prvotnom triedení nastupuje fáza vytvárania systému. V rámci nej podľa princípov bezpečnosti a ergonómie pristúpte k rozmiestňovaniu jednotlivých vecí. Myslite na to, že takto vytvorený systém má byť jednoduché dodržiavať aj v budúcnosti. Toto je zároveň skvelá príležitosť pre každého, kto má rád farebne odlíšené šanóny či rôzne iné označenia.
Seis – upratujte a čistite
Vždy po skončení úkonu musí byť vec čistá a naspäť na svojom mieste. Každý jeden nástroj, či už je to skrutkovač alebo hoci aj počítač, všetko musí byť na konci pracovného dňa na svojom mieste. Za tieto úkony je vhodné prenechať zodpovednosť konkrétnemu zamestnancovi.
Seiketsu – stanovte štandard
Zaveďte zásady tzv. vizuálneho manažmentu a jasných pracovných inštrukcií vedúcich k udržaniu nastaveného usporiadania. Nemusí však ísť len o hmotné predmety, môžete mať napríklad stanovené, že používate výhradne ekonomický systém Pohoda. Zostáva dodať, že zavedené zásady sa vám podarí len vtedy, ak budú mať vaši kolegovia či podriadení možnosť usporiadanie riadiť a byť s ním stotožnení.
Shitsuke – udržiavajte
V logickom slede je poslednou fázou udržiavanie nastaveného štandardu napríklad pri upratovaní alebo používaní nástrojov. Kľúčovou v rámci tohto princípu je disciplína a pravidelné školenia za účelom prehlbovania znalostí a udržiavania stanoveného štandardu. Po čase je vhodné vykonať tzv. 6S audit, vďaka ktorému zistíte, ako sa vám uvedenie tejto metódy do praxe podarilo.