... a skameneli

Výstavy
Hornonitrianske múzeum v Prievidzi
20.2.2014 - 08:00 - 7.5.2014 - 17:00

Či už vznik a vývoj života na Zemi trval takmer štyri miliardy rokov, povestných sedem dní, alebo sa nebodaj vyvinul mutáciou mimozemskej DNA, do dnešných dní toho o ňom nevieme mnoho. Učíme sa ho síce poznávať, a podľa slov anglického paleontológa Alberta Charlesa Sewarda, sme sa za dlhé stáročia ľudskej civilizácie už mnohému naučili, jeho tajomstvo však zostáva naďalej zahalené. Faktom je, že všetky formy života sú vo svojej rôznorodosti príbuzné, z nevysvetliteľných dôvodov sa ale niektoré skupiny vyvíjali rýchlo, kým iné si uchovali rovnakú podobu ako ich predchodcovia.

Úžasným pomocníkom človeka pri poznávaní nielen seba samého a pri pátraní po stopách vzniku života, jeho plynulého postupného vývoja a premeny organizmov s presným a nezastupiteľným miestom v pestrej mozaike pozemského bytia, sú skameneliny jednotlivých skupín organizmov od praveku Zeme až po obdobie treťohôr a štvrtohôr.

Výstavné podujatie ... a skameneli predstavuje fosílne živočíchy a rastliny a ich súčasných príbuzných zo zbierkových fondov Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi a porovnáva ich existenciu od najjednoduchších po najzložitejšie formy. Pre všetkých záujemcov o štúdium geologických vied, či zberateľstvo skamenelín, je výstava inštalovaná od 20. februára do 31. marca 2014 v priestoroch múzea na Košovskej ceste 9 v Prievidzi.

Odporúčané akcie