Igor Peter Meluzin - Všetci sú už v Prievidzi

Výstavy
Galéria Imricha Vysočana Prievidza
Od do

Mesto Prievidza, Kultúrne a spoločenské stredisko Prievidza, o.z. Kult creative vás pozývajú do Galérie Imricha Vysočana na výstavu pod názvom VŠETCI SÚ UŽ V PRIEVIDZI.

Výstava je sprístupnená verejnosti od 4. augusta 2022 v Meštianskom dome na Námestí slobody v Prievidzi. Vernisáž k podujatiu sa uskutoční v sobotu, 20. augusta 2022 o 18.00 h.

Igor Peter Meluzin ( 13. 9. 1947 Bratislava – 6. 8. 2019 Prievidza)

V jeho tvorbe prevažujú akcie, konceptuálne umenie, inštalácie a videoinštalácie. Meluzin sa k tomuto druhu umenia dostáva postupne od maľby. V médiu maľby tvoril ešte počas školských rokov začiatok 70. rokov. Pred rokom 1989 spolu s Radislavom Matuštíkom a Júliusom Kollerom založili akčné zoskupenie Terén. Pôsobil ako riaditeľ Školy umeleckého priemyslu v Bratislave.


Meluzin sa presťahoval na sklonku života do Prievidze. Výstava sa zameriava na jeho „Nerealizované projekty“ ich digitálne prevedenie vznikalo predovšetkým pre veľkú publikáciu, ktorá bola vydaná v roku 2017. Meluzin si vyhľadával spolupracovníkov, ktorí mu pomáhali napĺňať jeho umelecké vízie, v Prievidzi nim bol grafik Peter Peniaško, s ktorým svoje idey vkladal do digitálnej podoby. Po tejto spolupráci ostalo množstvo dát, obrázkov a podkladov, z ktorých sme vybrali na výstavu niekoľko projektov. Pre grafika bola táto spolupráca až meditačným uvoľnením. Meluzin bol majster humoru a satiry v umení, ku každému dielu napísal aj krátky popis, pomocnú barličku, ktorá objasňuje myšlienku. Samotné grafické prevedenia vznikali až neskôr, ale Meluzin mal všetky idey dopredu vymyslené a pripravené niekoľko rokov v podobe skíc. Vznik týchto projektov prebiehal kontinuálne v celej jeho tvorbe.


Tešíme sa na vás v dňoch:

utorok od 14.00 do 17.00 h

streda od 10.00 do 17.00 h

štvrtok od 14.00 do 17.00 h

piatok od 14.00 do 17.00 h

sobota od 14.00 do 17.00 h

nedeľa a pondelok zatvorené

Odporúčané akcie