Kachliarstvo na Slovensku

Výstavy
Hornonitrianske múzeum v Prievidzi
Od do

Človek pozná oheň už od nepamäti. Sprvoti ho pokladal sa dielo bohov,  mal z neho strach a prirodzene mu prisudzoval magické účinky. Ak sa mu  ho príležitostne podarilo získať, udržiaval oheň otvorený a plameň pod  hrozbou najvyššej ceny nesmel nechať vyhasnúť. Neskôr, keď sa človek  naučil oheň sám zakladať, stal sa jeho stálym spoločníkom a slúžil mu  v jaskynných útočištiach, kde ho chránil pred zimou a zverou, poskytoval  svetlo a postupne prinášal osoh i pri úprave jedál. Okrem  prosperitných, často ničivých schopností ohňa, človek čoskoro pochopil  i to, že oheň ako zdroj tepla možno využiť omnoho účinnejšie, uzatvoriť  ho a koncentrovať tým jeho energetické možnosti. Tápal, skúšal, hľadal  a našiel - materiál s najvýhodnejšou tepelnou vodivosťou - keramickú  hlinu. A keď k dokonale zvládnutej práci s hlinou remeselníci pridali  kus umeleckého cítenia, kachle boli na svete.

Na území dnešného Slovenska sa kachlica objavila niekedy na prelome  vrcholného a neskorého stredoveku a už v 15. storočí sa objavili prvé  kachliarske dielne, hoci samostatný cech nebol nikdy doložený  a kachliari bývali najčastejšie súčasťou hrnčiarskeho cechu, kde sa  výrobe kachlíc venovali hrnčiari a džbankári. Umenie kachliarskeho  remesla rozvíjalo, formy i výzdobu kachlíc ovplyvňovala gotika,  renesancia, barok, klasicizmus, historizmus, secesia, ...  Najjednoduchšie kachle kombinované s pecou bolo možné nájsť v ľudových  príbytkoch, honosnejšie kachľové pece zas v hradoch,  kláštoroch a tie  okázalo rokokové zdobili najmä šľachtické sídla, kde boli okrasou  interiéru a robili dobré meno kachliarovi, ktorý ich vyrobil.

Dnes sú kachlice i celé kachľové pece vzácnou súčasťou múzejných  fondov, ale i osobitným záujmom súkromných zberateľov a moderných  kachliarskych majstrov. Najvýznamnejšie kachliarske oblasti,  rekonštrukcie historických pecí i autentické artefakty zo zbierok Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi, Múzea vo Svätom Antone, Slovenského  národného múzea-Múzea Bojnice a súkromných zbierok keramikára  Rastislava Haronika z Nitrianskeho Pravna-Vyšehradné charakterizujú Kachliarstvo na Slovensku vo výstavnom programe Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi od 7. februára do 20. marca 2020. Vernisáž výstavy sa uskutoční vo štvrtok 6. februára 2020 o 16. hodine.

 

Odporúčané akcie