Móda z olympiád

Výstavy
Hornonitrianske múzeum v Prievidzi
-

Hoci v roku 2019 sa žiadna letná ani zimná olympiáda neuskutoční,  športovci vonkoncom nepoľavujú. Okrem majstrovských bodov slovenskí  reprezentanti bojujú aj o účasť na budúcich olympijských kolbištiach.  Tak prečo si v neolympijskom roku na olympiády trocha nezaspomínať! Hoc  i z tej menej športovej stránky.

Počasie vonku tomu moc nenapovedá, ešte stále je však zima. Preto  bude reč o zimných olympijských hrách. Tie sa v roku 1994 prvýkrát v  histórií nekonali v rovnaký rok štvorročného cyklu ako letné olympijské  hry, ale už dva roky po predchádzajúcich hrách v Albertville (Francúzsko). Okrem toho boli XVII. zimné olympijské hry v nórskom  Lillehammeri 1994 prvou olympiádou, ktorej sa naši športovci zúčastnili  ako reprezentanti samostatného Slovenska.

Od toho momentu dovedna s ostatnými atlétmi na hrách letných  i zimných olympiád ctia známu parafrázu výroku zakladateľa moderných  olympijských hier baróna Pierra de Coubertina, podľa ktorého "nie je  dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa". Spoločne sa vyslovujú za mier, hlásajú pokoj zbraniam na celom svete a v úsilí statočne bojovať na  športoviskách vytvárajú jeden mocný, neporaziteľný celok. Preto často  jediné, čo ich vtedy odlišuje, čo prezrádza viac o ich kultúrnych  koreňoch a národnej identite, je okrem viditeľných rozdielov v črtách a  vo farbe kože len šat, ktorý si na ňu obliekajú.

Pardon, Móda z olympiád - že aj športovo-spoločenský odev  z olympiády môže vychádzať z módnych trendov a spätne módu ovplyvňovať  sa návštevníci múzea budú môcť presvedčiť od 7. marca do 21. apríla 2019 v priestoroch Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi. Kabát, vetrovka i topánky, sveter, košeľa, lyžiarsky set, čiapka, šál a  rukavice, ale aj batoh a kufor, ktorými boli Slováci na zimných  olympijských hrách od roku 1994 do roku 2018 "vyzbrojení", všetko zo  zbierok Slovenský olympijský a športový výbor - Slovenského olympijského a športového múzea.  Hoci od 1994 už ubehol nejaký ten rôčik a niektoré modely dnes "vypália  poriadne retro", ani jeden vystavený kúsok nemožno podceniť. Práve jeho  čas sa môže kedykoľvek vrátiť...

Odporúčané akcie