Rudolf Cigánik - Bez názvu

17.08.2017 - 17:00 - 11.09.2017 - 17:00
Pozývame Vás na vernisáž výstavy Rudolfa Cigánika 17.8.2017 o 17,00 hod.

Výstava potrvá do 11.9.2017.
Vstup voľný.

Rudolf Cigánik sa narodil 10.1.1961 v Handlovej. Vyštudoval v Kremnici na Strednej umelecko-priemyselnej škole. Písal sa rok 1976 a po absolvovaní štúdií nastupuje do Bojnickej ZOO ako kŕmič divej zvery, jeho nevšedné skúsenosti neskôr doplnil počas vojenskej služby v Chebe ako parašutista. V roku 1985 nastúpil na VšVU v Bratislave k majstrovi Albínovi Brunovskému na odbor knižná ilustrácia. Po úspešnom ukončení štúdia sa už ako akademický maliar plný nápadov a chuti tvoriť v roku 1990 vracia do svojho rodného mesta. Tu sa začala jeho kariéra špičkového rytca a uznávaného umelca. Popri tvorbe diel sa venoval aj výučbe maľby a sochárstva na ĽŠU v Handlovej. Jeho známka spolu s pánom Kalayom sa stala známkou roka 2000 a následne aj známkou desaťročia a zachytáva dejiny poštového práva. Vďaku svojmu rodnému kraju vzdal v roku 2006 vo forme grafického listu, ktorý bol vydaný na podporu opravy zvonice pri kostole dobrého pastiera výťažok z predaja bol venovaný na rekonštrukciu tohto unikátneho diela.
Autorovo ponímanie voľnej kresby zaujme už pri prvom pohľade svojim expresívnym tónom z ktorého cítiť silné emócie a nezanechá diváka chladným. Počas mnohých rokov praxe si osvojil niekoľko umeleckých metód či už ide o kresbu, drevorezbu alebo oceľorytinu, vďaka ktorej sa preslávil na celom svete ,keď v roku 2004 touto klasickou metódou zhotovil najväčšiu známku na svete s rozmermi 7,3x8,3cm. Ako tvorca známok patrí k slovenskej špičke a nie je zriedkavosťou zisk ocenenia od odbornej poroty. Jeho známky Bojnický zámok a terasy v Čínskom Handan sa používali ako na Slovensku, tak aj v Číne, kde mu ako prejav vďaky pri uvedení známky odhalili pamätnú tabuľu. Jeho nesporný talent dokazuje aj konkurencia zo Slovenska a Číny ,v ktorej sa dokázal presadiť. Do dnešných dní má na konte vyše 100 známok cenenými filatelistami na celom svete , ktoré dokážu vdýchnuť život aj na listovú obálku. Okrem známok vytvoril aj vitrážne okná na kostole v Černovej ale aj vitráž na kupole v kúpeľoch v Rajeckých Tepliciach. Vydal dva samizdaty, jeho meno sa taktiež nachádza v mnohých encyklopédiách a publikáciách o umení.
Svoje kresby poskytol aj do knihy povestí Čierne zlato ktorú tu máme možnosť dnes predstaviť. Je to nesmierna česť hostiť v priestoroch našej galérie diela tohto uznávaného umelca. Môžeme byť na neho právom hrdí za robenie dobrého mena tak u nás ako i vo svete.

Cigánik

Hlavné menu