Svet očami Karola Benického

Výstavy
Galéria REGIONART pri RKC
19.4.2013 - 17:00 - 21.5.2013 - 17:00

Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi uvádza výstavu fotografií
SVET OČAMI KAROLA BENICKÉHO
Vernisáž výstavy v piatok 19. 4. 2013 o 17:00 h
Výstava potrvá do 21. 5. 2013

Významný československý umelecký fotograf KAROL BENICKÝ sa narodil 13. apríla 1940.
Rodák zo Spišských Hanušoviec bol fotografom, nakladateľom, cestovateľom, dizajnérom a iniciátorom humanitných projektov. Žil v Prahe a Banskej Bystrici, tvoril však po celom svete. Dňa 2. augusta 2011 zomrel vo veku 71 rokov v Prahe. "Doteraz som bol zapriahnutý len v jarme krásnych povinností," povedal autor, ktorému sa podarilo každoročne vydať aspoň jednu náročnú obrazovú publikáciu. Zvyčajne ju nafotil v cudzine, sám si k nej napísal texty, preklady, sám sa postaral o grafickú úpravu a sám si publikáciu aj vydal.

Karol Benický stihol obdariť vnímavých ľudí obrovskou masou svojho talentu a umenia. Vydal mnoho obrazových publikácií a usporiadal veľa veľkých autorských výstav. V roku 2005 pripravil Orbis pictus v Galérii Klementinum v Prahe, neskôr Svet ľudí v Galérii STV v bratislavskej Mlynskej doline, nasledovala výstava Ľudská rodina v Pardubiciach pri príležitosti medzinárodného hudobného festivalu Le Quattro Stagioni. V roku 2010 mal veľkú výstavu k 70. výročiu narodenia v Trnave v Malej synagóge. Prezentoval sa aj v Budapešti, Varšave, Vilniuse, Londýne, Pekingu, Kuvajte či Pule.

Za svoj kumšt, talent a umenie získal množstvo ocenení. Medzi jeho významné ocenenia patrí napríklad zlatá medaila Medzinárodnej federácie fotografického umenia, prvá cena na IX. medzinárodnom fotosalóne vo Vítkoviciach v roku 1979. Ďalej v roku 1983 získal na II. celosvetovom Bienále krajinárskej fotografie v Sydney za svoje diela prvú cenu a zlatú medailu FIAP, čo bolo akési neoficiálne majstrovstvo sveta. V roku 2002 mu v Bruseli udelili cenu Európskej únie umenia za umeleckú tvorbu. V roku 2002 dostal Výročnú cenu Masarykovej akadémie umenia v Prahe za umeleckú tvorbu.

Na Slovensku vydal knihy ako Vrchársky chlieb, Krajina Detvou volaná, Veľký spev, ale predovšetkým Rodnú zem. Benický rodné Slovensko precestoval a poznával od roku 1970. Túlal sa i po cudzine, kde zbieral fotografický materiál pre knižné tituly, ktoré vychádzali v Prahe. Na obrazovej publikácii Veličenstvo kůň, v rámci ktorej navštívil so synom Matúšom vyše 50 krajín, robil vyše 20 rokov.

Dnešná výstava „Svet očami Karola Benického“ prezentuje výber fotografií na tému ľudia, ktorá bola Benického najobľúbenejšou. "Zem bez človeka stráca význam, je to len bezútešná pustina, i keď sa dokáže tváriť honosne, naoko malebne," tvrdil umelec.

Galéria Regionart pri RKC v Prievidzi
Záhradnícka 19
Otvorená pondelok - piatok: od 9:00 do 17:00
Vstupné od 22. 4. 2013: dospelí: 0,70 €; deti, študenti, seniori: 0,40 €
www.rkcpd.sk; rkc@rkc.tsk.sk

Odporúčané akcie