Tajomstvo filigránu

Výstavy
Hornonitrianske múzeum v Prievidzi
-

Filigrán patrí medzi najstaršie zlatnícke techniky. Je známy už v  starovekom svete a svoju obľubu si táto mimoriadne prácna technika  udržala po niekoľko tisícročí. Ide o zložitú techniku, pri ktorej  majster skrúca jemné strieborné vlákna a ukladá ich do obrazcov  pripomínajúcich čipku. Rozkvet tohto druhu šperku nastal najmä v 18. a  19. storočí, keď sa stal neoddeliteľným prvkom meštianskych odevov v  podobe strieborných reťazí, spôn, nášiviek, ozdôb do vlasov a ďalších  výrobkov. Keďže v tomto období boli výrobcami týchto ozdôb gombikári, najrozšírenejším produktom boli gombíky.

Masívne strieborné gombíky charakterizovali mestský odev v Nitrianskom Pravne a najmä v Prievidzi, kde v 18. storočí vznikol gombársky cech a jeho filigránske výrobky sa stali populárnymi a vyhľadávanými v  širokom okolí. Prievidzskí gombičkári patrili medzi vychýrených majstrov  a ich cech sa zaradil medzi najvýznamnejšie. Tento druh odevných  doplnkov sa rozšíril aj do vidieckeho prostredia, avšak používali sa  lacnejšie materiály a menej náročné techniky.

Výstava Tajomstvo filigránu prezentuje strieborný šperk z  etnologických a historických zbierok múzea z pohľadu rozmanitosti vzorov  a krásy približne 300 kusov vystavených originálnych strieborných  šperkov ako takých. Pravý filigrán, konfrontovaný s napodobeninami - liatymi a tepanými ozdobami, ktoré ho nahradili v menej majetnom  prostredí, dopĺňajú textílie dokumentujúce aplikáciu na odevoch nielen  mestských - z Prievidze, Nitrianskeho Pravna, ale aj ľudových z  okolitých dedín.

Tajomstvo filigránu predstavuje i tematický blok venovaný  ochrane tohto druhu muzeálií, problematike ich uchovávania pre budúcnosť  a samotnej činnosti konzervátorských dielní. Výstava, ktorú budú  sprevádzať zaujímavé aktivity venované predovšetkým školákom, potrvá v  priestoroch Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi do 31. augusta 2019.

Odporúčané akcie