Operení anjeli

Workshop - Prednáška
Bojnice
Od do

Zoológ Vladimír Slobodník prezradí ako komunikujú vtáky, prečo niektoré druhy u nás zimujú a iné migrujú, kam migrujú a akú úlohu v tom zohráva voda, ako vtáky prežívajú zimu, aké krmivo je pre nich vhodné, čím im ubližujeme, ale aj to, prečo je plameniak ružový a rybárik dobrý rybár, či ukradne straka všetko, čo sa blyští a prečo niektoré vtáky nelietajú...


23.1.2020 o 17.00 hod., v prednáškovej sále Centra environmentálnej výchovy Národnej zoo Bojnice. Vstup ZDARMA.

Zoolampa

Nie je nám ľahostajné, v akom svete žijeme. Preto Národná zoo Bojnice prináša verejnú diskusiu, v ktorej otvára aktuálne ekologické témy v spoločnosti a zároveň divákov vzdeláva a motivuje.

 

Zoolampa je formát verejnej diskusie, ktorý Národná zoologická záhrada Bojnice spustila ešte v minulom roku. Pri jej vzniku stáli vedúca odboru marketingu a propagácie Národnej zoo Bojnice Andrea Klasová a hovorca Národnej zoo Bojnice Jaroslav Slašťan. Na projekte však pracuje viacero ľudí, aby nedošlo k monopolnému výberu tém a hostí. Zámerom projektu bolo vytvoriť priestor na diskusiu a snaha o riešenie environmentálnej problematiky. Každý mesiac diskutuje moderátor Jaroslav Slašťan s vybraným hosťom na rôzne aktuálne ekologické témy v spoločnosti. Do diskusie sú pozývaní odborníci intenzívne sa zaujímajúci o danú problematiku. Formou svojich otázok môžu do diskusie zasahovať i diváci. Súčasťou je vždy aj komentované premietanie fotografií alebo tematické krátke video. Hosťami Zoolámp sú a budú ľudia, ktorým záleží na tom, v akom svete žijeme a preto cítia povinnosť otvárať aj nepríjemné témy, a počas diskusie divákov vzdelávať a motivovať. Spoločne s publikom, ktoré sa aktívne do diskusií zapája, hľadá moderátor odpovede na otázky u hostí, ktorí sú odborníkmi na danú oblasť.

 

Hosťami našich doterajších diskusií boli zoológ Juraj Žiak, horolezec Ivan Petráš a cestovateľka Andrea Klasová. Štvrtkovým hosťom Zoolampy bude ornitológ a zanietený ochranca prírody Vladimír Slobodník, ktorý nám „posvieti“ na avifaunu, teda svet vtákov.

 

Juraj Žiak nám v októbri predstavil film Medveď hnedý vo Veľkej Fatre, na ktorom spolupracoval a zodpovedal mnohé otázky týkajúce sa ekológie a etológie medveďov, rizík pri stretnutí sa s našou najväčšou šelmou a pár dobrých rád, ako sa pri stretnutiach zachovať.

S dobrovoľným záchranárom HZS, členom Horskej služby, propagátorom turistiky, horolezectva, skalolezectva, skialpinizmu, turistického bežeckého lyžovania a voľnočasových aktivít v prírode Ivanom Petrášom sme si v novembri posvietili na bezpečný pohyb na horách. Predstavili sme požiadavky, aké musí spĺňať kvalitné oblečenie a výstroj, prezradili, ako konať pri búrkach a lavínach a vysvetlili akých chýb sa pri pobyte v horách treba vyvarovať. Na záver nám Ivan Petráš ukázal záchranársku výstroj a výbavu členov Horskej záchrannej služby.

Decembrová Zoolampa sa niesla v cestovateľskom duchu. Cestovateľka Andrea Klasová nás zaviedla do exotických krajín. Dozvedeli sme sa mnohé zaujímavosti, predstavila nám zvyky, tradície a kultúru navštívených krajín. Videli sme nádherné fotografie, na množstvo otázok sme našli odpovede, zamysleli sa nad potrebou ochrany prírody u nás i vo svete, ale aj neustálou potrebou jej popularizácie. Dozvedeli sme sa informácie o cibetkovej káve a utrpení týchto väznených šelmičiek i rozrastajúcom sa domorodom trhu s chránenými druhmi vtákov a cicavcov. Silným svedectvom bola jej úvaha, aby sme si vážili, že žijeme v krajine, kde nie je vojna, v krajine, ktorá je bezpečná, má dostatok vody, slobodu cestovania, myslenia, vyznania a náboženského vyznania. Taktiež slobodu prejavu, právo na informácie a dobrú životnú úroveň. To, čo u nás berieme ako samozrejmosť môže byť v iných krajinách vzácnosťou a nedostatkovým artiklom.

Odporúčané akcie