Na stupňoch víťazov - Dozvuk Jedného sveta v Prievidzi

13.04.2012 - 18:00
Ako prirodzené pokračovanie regionálneho festivalu dokumentárnych filmov JEDEN SVET, ktorý pravidelne v Prievidzi organizujú dobrovoľníci z o.z. Berkat sa v ponuke ateliéru ARS Preuge objavujú Dozvuky festivalu.

Takmer vždy každý prvý piatok v mesiaci si môžu diváci pozrieť zaujímavý dokument, prípadne podebatovať s hosťami alebo medzi sebou na danú tému.  

Berkat organizovaním festivalu a Dozvukov prináša nielen možnosť získať informácie a vidieť dokumenty, ktoré reflektujú aktuálny stav nášho Jedného sveta,
ale zároveň z výťažku zo vstupného dlhodobo pomáha v rámci zbierky nevidiacim V Afganistane vrátiť zrak, či chudobným v Maroku.

A  zároveň viesť divákov k aktívnemu životnému postoju a záujmu o pomoc druhým, ktorý vyjadruje aj berkaťácky slogan: Byť ľuďmi s otvoreným srdcom.

O filme text:

Na stupňoch víťazov   Jan Tenhaven / Nemecko, Rakúsko / 2010 / 94 min. / české titulky

Citlivé, formálne vycibrené a miestami úsmevné portréty predstavujú päť atlétov, ktorí sa v skromných podmienkach pripravujú na 18. medzinárodné seniorské majstrovstvá sveta vo fínskom Lahti. Tvorcovia snímky nám veľavravne ukazujú, koľko zdravého ducha, sviežej mysle a obdivuhodnej kondície je možné uchovať v starom tele; či už ide o storočného Viedenčana Alfreda Prokscha, ktorý vo voľnom čase maľuje ženské akty, 94-ročnú talianskú diskárku Gabre Gabric-Calvesi, 93-ročného húževnatého šprintéra zo Štokholmu Herberta Liedtkeho či 82-ročného skokana do výšky Jiřího Soukupa z Hradca Králové. Príprava na majstrovstvá aj samotné preteky, pri ktorých nechýba nervozita ani pravá športová rivalita, pre nich predstavujú predovšetkým závod s časom. Snímka nahliada aj do súkromia seniorských atlétov, pre ktorých nie je najväčšou výzvou prekonanie svetového rekordu, ale ich vek. Napriek tomu dúfajú, že budúci rok bude ich výkon ešte o stupienok lepší.

Hlavné menu