Zmierenie - komédia o dnešku

Divadlá
Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi
Od 27.11.2022 - 15:00 do 27.11.2022 - 17:00
Od 27.11.2022 - 19:00 do 27.11.2022 - 21:00

Ján Palárik - Eduard Gürtler: ZMIERENIE
komédia o dnešku

Divadelné predstavenia pri príležitosti 200. výročia narodenia Jána Palárika zaradeného do kalendára svetových sviatkov UNESCO     

19. november 2022
 
(sobota)
19:00
20. november  2022
 
 
 
(nedeľa)
19:00
26. november  2022
 
 
 
 
 
(sobota)
19:00
27. november  2022
 
 
 
 
 
(nedeľa)
15:00
19:00
Vstupné  7 € / seniori a ZŤP 5 € / študenti 3 €
Info a rezervácie  0901 918 870

Naša inscenácia Zmierenie je  súčasťou spoločného projektu RKC v Prievidzi a Divadla Z dvora „Reflexia  190. výročia ochotníckeho divadla na Slovensku v súčasnej divadelnej  tvorbe.“Je druhým dielom plánovanej  trilógie. Prvým pokusom bolo inscenovanie literárnych poviedok Zuzky  Zgurišky - Zguriška MIX. Cieľom obidvoch inscenácií je hľadať v  klasickej slovenskej literárnej a dramatickej spisbe aktuálne témy pre  dnešného diváka. Držíme sa pritom poučky Petra Karvaša, slovenského  dramatika, ale aj teoretika divadla: "Divadlo je o živých ľuďoch, pre živých ľudí, so živými ľuďmi."Tak ako by sa poviedky z  reálneho života od Zuzky Zgurišky. U pánov, Zuby a Vdovec mohli dnes  odohrávať na hocijakom panelákovom sídlisku, tak aj Palárikovo  Dobrodružstvo dostalo od nás nové dnešné šaty. Doslova. Nie preto, že by  sme chceli nasilu byť „in“. Chceli sme prezentovať, že aj tento, v  inscenačnej tradícii už muzeálny klasik, môže priniesť na dosky divadla  súčasné problémy, v súčasnom divadelnom jazyku, zrozumiteľné pre  súčasníka. 

„Bude to komédia, tragédia alebo dráma?“ pýta sa postava z Palárikovej hry Rohoň.
My,  inscenátori, sme si zobrali jeho pochybnosti k srdcu. Tiež to poriadne  nevieme.  To, čo sa v nej odohráva je na smiech alebo do plaču? Možno  pre každého diváka bude naša inscenácia niečím iným. Snažili sme sa  odpútať od klasického muzeálneho videnia tohto textu. Držali sme sa  poučky Petra Karvaša, špičkového slovenského dramatika, ale aj teoretika  divadla:

Divadlo je o živých ľuďoch,  pre živých ľudí, so živými ľuďmi. 

Pôvodná Palárikova zápletková komédia umožňuje priniesť na dosky divadla naozaj  živú tému. Pri inscenovaní nám nešlo len o sledovanie 100x obohraného  napätia v maďarsko - slovenských vzťahoch na platforme citových zápletok  a folklórnych tancov. Aj keď to napätie je stále aktuálne. Problém sa  od čias Palárika značne posunul a rozšíril.

Už nielen maďarčina ovplyvňuje slovenčinu.  Najvýraznejší je nástup angličtiny. Už nás neovplyvňujú len  nacionalistické ideológie z 19. storočia. Agresívne sú trendy, ktoré sa  snažia potlačiť originalitu a svojbytnosť národa ako spoločenského  zoskupenia. Je tu nástup takého cynizmu u mladej generácie, že aj  libertínska voľnomyšlienkárska zhýralosť vo Francúzsku 18. storočia  vyzerá ako slabý odvar. K tomu sa pridáva hodnotová vyprázdnenosť  staršej generácie, ktorá prežila už všetky možné obraty a prevraty. Tak  sa potichučky plaziac, napriek snahe mnohých (niekedy aj kultúry)  stávajú pre život spoločnosti určujúcimi dva fetiše: sex (nie ten pekný)  a peniaze (tie špinavé). Sex ako prostriedok na získanie peňazí a  peniaze ako prostriedok na získanie sexu.
Toto, že sa nedá hrať prostredníctvom Jána Palárika? Dá. „Kto neverí, nech tam beží!“

Zmierenie je komediálna správa Divadla Z  dvora o neveselom stave našej nielen slovenskej súčasnosti. Kto chce,  nech sa smeje! Kto sa nechce smiať, nech ide na ….vyberte si. Je toho  dosť. A Palárik, že sa bude obracať v hrobe? My tomu neveríme. Vážime si  ho, že napísal taký inšpiratívny text. Je to náš kamoš. Odpočívaj v  pokoji! Máme Ťa radi Jano!

Divadlo Z Dvora, Bojnice


 Údaje o inscenácii a súbore

 • Divadelný súbor: Divadlo Z dvora
 • Názov inscenácie: Zmierenie
 • Autor: J. Palárik, E. Gürtler                
 • Réžia: Eduard Gürtler
 • Scéna, kostýmy: Miroslav Matejka   
 • Výroba: Vladimír Kittel, Marta Gáplovská
 • Hudba: Výber
 • Termín premiéry: 29. 10. 2021
 • Čas (v min.) potrebný na predstavenie: 110 min.         
 • Predstavenie uvádzame v netradičnom priestore v poloaréne
 • Zriaďovateľ súboru: OZ Divadlo Z dvora - voľné združenie divadelníkov

 

Osoby a obsadenie

GRÓFKA ERŽIKA
Vanessa Hraňová
ORIEŠKA, školský učiteľ
Peter Holos
MILUŠA, jeho dcéra, grófkina spoločnica
Andrea Šeligová
BARÓN KOSTROVICKY, grófkin poručník
Martin Jurík
ĽUDOVÍT, jeho syn
Tomáš Mercek, Tomáš Šrámek
ROHOŇ, zememerač
Igor Kasala
CAPKOVÁ
Anna Gürtlerová, Viera Marsinová
SUCHÝ, grófkin úradník
Andrej Matejka
PIŠTA, husár
Juraj Ambróz
CIGÁNKA
Eliška Králiková, Zuzana Slobodová
RÚŽENA
Martina Jablonková, Marta Petrášová
ŽENCI A ŽNICE
OZ FanNecpaly a členovia FS Senior Vtáčnik

 

Základné informácie o súbore a hre, zaujímavosti, zvláštnosti tvorby a účinkovania súboru

 Voľné združenie divadelníkov z  okolia Prievidze bolo založené v apríli 2019. V súčasnosti má 25 členov.  Po prvej premiére 16. 6. 2019 vlastného scenára z histórie bojnického  zámku Pálffy a Júlia, zinscenovalo v rámci projektu Reflexia 190.  výročie ochotníckeho divadla na Slovensku v súčasnej tvorbe dve ďalšie  inscenácie: Zguriška mix (8.11. 2019) a Zmierenie (29.10.2020) Aj  napriek pandemickým obmedzeniam uviedlo zatiaľ pred verejnosťou 52  predstavení. S inscenáciami Zguriška mix a Zmierenie są zúčastnilo na  krajskom kole Belopotockého Mikuláša v Prievidzi. Vzhľadom na režim  pandemických opatrení są nemohlo zúčastniť na celoštátnom kole tejto  prehliadky.   


Podujatie sa koná v rámci projektu: Reflexia 190. výročia vzniku slovenského ochotníckeho divadla v živom divadelnom umení

Hlavný partner podujatia Fond na podporu umenia

Fond na podporu umenia

Odporúčané akcie