Quantcast

SCANDI 2022

Filmový klub
Kultúrny dom Prievidza - KaSS
Od do

Do Prievidze prichádza ďalší ročník prehliadky súčasnej severskej kinematografie – SCANDI 2022! Aj tento rok sa môžete tešiť na výber najnovších filmov z Dánska, Švédska, Nórska a Fínska. Škandinávska filmová produkcia prináša žánrovo pestré filmy, ktoré sú divácky atraktívne a zároveň mnohé z nich oceňované na prestížnych festivaloch. V Prievidzi sa tento severský filmový festival bude konať od 1. februára až do 4. februára 2022, vždy od 18.00 h v divadelnej sále Domu kultúry Prievidza.

PROGRAM:

utorok 1. február 2022 o 18.00 hod
Tove
Fínsko/2020/116 minút
R: Zaida Bergroth

Helsinky, 1945. Koniec vojny prináša maliarke Tove Janssonové pocit umeleckej a sociálnej slobody. Zatiaľ čo svoje umelecké sny sústredila na maľovanie, okúzľujúce príbehy o stvoreniach menom ‚Mumínci‘, ktoré vyprávala vydeseným deťom v protileteckých krytoch, rýchlo začali žiť svojím vlastným životom a priniesli medzinárodnú slávu a finančnú voľnosť. Jej túžba po slobode je vystavená skúške, keď stretáva divadelnú režisérku Vivicu Bandlerovou, ktorá v nej roznieti elektrizujúcu a pohlcujúcu lásku. Ale zatiaľ čo začína nachádzať svoju umeleckú identitu, objavuje pravú lásku, po ktorej túži, aby bola opätovaná, a jedine tým, že si vytvorí vlastnú cestu, sa môže naučiť byť slobodná. (Film Europe)

streda 2. február 2022 o 18.00 hod
438 dní
Švédsko/2019/124 minút
R: Jesper Ganslandt

Film 438 dní je skutočný príbeh novinárov Martina Schibbyeho a Johana Perssona, ktorí riskovali život prechodom hraníc medzi Somálskom a Etiópiou. Chceli prešetriť situáciu a povedať pravdu o tom, ako honba za ropou ohrozuje obyvateľstvo v regióne Ogaden. O päť dní neskôr ležia zastrelení v púšti a začína sa ďalší príbeh. Film 438 DNÍ je príbeh dvoch mužov uvrhnutých do nočnej mory, keď sa poľovačka na pravdu zmení na medzinárodnú politickú hru na život a na smrť, na boj o prežitie, v ktorom sa najdôležitejšou zbraňou stáva priateľstvo.

štvrtok 3. február 2022 o 18.00 hod
Projekt Z
Nórsko/2021/89 minút
R: Henrik Martin Dahlsbakken

Skupina študentov filmu vezme troch nezamestnaných hercov nakrútiť zombie film v zatvorenom moteli v nórskych horách. Ich fikcia sa odrazu mení na realitu, keď začne filmový pľac terorizovať neznámy tvor.

piatok 4. február 2022 o 18.00 hod
Margrete – kráľovná severu
Dánsko/2021/120 minút
R: Charlotte Sieling

Píše sa rok 1402. Margrete sa podarilo to, čo žiadnemu mužovi pred ňou. Spojila Dánsko, Nórsko a Švédsko do mierovo orientovanej únie, ktorej sama vládne prostredníctvom svojho mladého adoptívneho syna Erika. Únia je však obkľúčená nepriateľmi, a tak Margrete plánuje manželstvo medzi Erikom a anglickou princeznou. Spojenectvo s Anglickom by únii zaručilo status vznikajúcej európskej veľmoci, ale hroziace sprisahanie môže zničiť Margrete a všetko, čomu verila.

Vstupné: 3,00 € (ZŤP, držitelia Jánskeho plakety a dôchodcovia s členským preukazom FK´93 ), 4,00 € (člen FK ´93), 5,00 € (ostatní). Podujatie sa koná v režime OP.

Odporúčané akcie