CINE VITAJ - prehliadka talianskeho filmu

05.06.2014 - 17:00 - 07.06.2014 - 21:00
Distribučná spoločnosť Film Europe v spolupráci s Talianskym kultúrnym inštitútom predstavuje prehliadku súčasného talianskeho filmu pod hravým názvom Cine Vitaj. Táto prehliadka Vás čaká od 5. do 7. júna 2014 v Regionálnom kultúrnom centre v Prievidzi. Vstupné: 5 € / 1 deň; 10 € / 3 dňová permanentka

5. 6. 2014 (štvrtok) od 17:00 / sála RKC v Prievidzi

6. 6. 2014 (piatok) od 17:00 / sála RKC v Prievidzi

7. 6. 2014 (sobota) od 17:00 / sála RKC v Prievidzi

CINE VITAJ - PREHLIADKA TALIANSKEHO FILMU

Distribučná spoločnosť Film Europe v spolupráci s Talianskym kultúrnym inštitútom predstavuje prehliadku súčasného talianskeho filmu pod hravým názvom Cine Vitaj.

Prehliadka talianskych filmov Vás čaká od 5. do 7. júna 2014 v Regionálnom kultúrnom centre v Prievidzi (Záhradnícka 19). Započúvate sa do vášnivej taliančiny, zasmejete sa na talianskom humore a spoznáte skutočný život talianskych filmových hviezd i (ne)obyčajných ľudí...

Namotajte sa s nami na talianske filmy ako na špagety!

 

FILMY

5. 6. 2014 (štvrtok)

17:00   Shun Li a básnik (Io sono Li; réžia Andrea Segre)                

19:00   Neriadené strely (Mine vaganti; réžia Ferzan Ozpetek)

 

6. 6. 2014 (piatok)                

17:00   Nech žije sloboda! (Viva la libertà; réžia Roberto Andò)

19:00   Štyrikrát (Le quattro volte; réžia Michelangelo Frammartino)

 

7. 6. 2014 (sobota)               

17:00   Sacro GRA (réžia Gianfranco Rosi)

19:00   Tu to musí byť (This must be the place; Paolo Sorrentino)

 

Vstupné:  5 € / 1 deň

              10 € / 3 dňová permanentka

 

Obsah filmov

 

5. 6. 2014 (štvrtok)

SHUN LI A BÁSNIK / IO SONO LI

Réžia:  Andrea Segre

Hrajú: Tao Zhao, Rade Serbedzija, Marco Paolini, Roberto Citran

Scenár:  Andrea Segre,Marco Pettenello

Kamera:  Luca Bigazzi

Hudba:  François Couturier

Strih:  Sara Zavarise

Žáner: dráma

Rok výroby: 2011

Krajina pôvodu: Taliansko, Francúzsko

Jazyková úprava: české titulky

Nevhodné pre maloletých do 15 rokov

Dĺžka: 98 min.

 

MFF Benátky 2011 - vít'az cien FEDIC, Laterna Magica a Lina Mangiacarpe
Víťaz Lux Prize 2012 - cena Európskeho parlamentu

 

Taliansky režisér dokumentárnych filmov Andre Segre, ktorý je držiteľom doktorátu zo sociológie komunikácie, prináša svojím hraným celovečerným debutom intímny príbeh o strete dvoch rozdielnych kultúr a kritiku zastaralých spoločenských hodnôt a konvencií, ktoré dokážu roztrhať krehké putá rodiaceho sa priateľstva dvoch ľudí z rôznych kútov sveta.

Číňanka Shun Li pracuje v textilnej továrni na predmestí Ríma, aby si zarobila na dokumenty, umožňujúce jej 8-ročnému synovi emigrovať za ňou do Talianska. Náhle je však nútená odcestovať do malého mesta Chioggia
v talianskom regióne Veneto a pracovať tam ako barmanka v krčme. Okrem posmešných poznámok, nedôvery a nepohostinnosti domácich obyvateľov Shun Li spoznáva Bepiho, miestneho rybára s prezývkou „básnik“. Ich priateľstvu však nepraje miestna ani čínska komunita.

Prostredníctvom poetického stretnutia dvoch osamelých ľudí Segre poukazuje na tichý, no nevyhnutný dialóg medzi odlišnými, nie až tak vzdialenými kultúrami, a vytvára intímnu odyseu do srdca lagúny, predstavujúcej kolísku neustále fluktuujúcich identít. Segre kombinuje profesionálnych hercov s nehercami a príbeh zasadzuje do reálnych prostredí, kde sleduje každodenný život mladej Shun Li a starnúceho Bepiho, ktorí vzájomným porozumením unikajú vlastnej osamelosti.

Film s jedinečným humorom, podmanivou hudbou a s presvedčivými výkonmi ústrednej hereckej dvojice (Tao Zhao a Rade Šerbedžija), ktorí citlivo stvárnili hlavné postavy filmu, získal viaceré filmové ocenenia na filmových festivaloch v Londýne, Reykjaviku, v talianskom Lecce, ale najmä na MFF v Benátkach 2011 – Cena FEDIC, Cena Laterna Magica a Cena talianskej herečky Liny Mangiacapre. Segre v roku 2012 získal cenu Lux Prize, ktorú každoročne udeľuje Európsky parlament.

 

5. 6. 2014 (štvrtok)

19:00 h            NERIADENÉ STRELY / MINE VAGANTI

Réžia: Ferzan Ozpetek

Hrajú: Riccardo Scamarcio, Nicole Grimaudo, Alessandro Preziosi, Ennio Fantastichini, Lunetta Savino

Scenár: Ivan Cotroneo, Ferzan Ozpetek

Kamera: Maurizio Calvesi

Hudba: Pasquale Catalano

Strih: Patrizio Marone

Žáner: dráma, komédia, romantický

Rok výroby: 2010

Krajina pôvodu: Taliansko

Jazyková úprava: české titulky

Nevhodné pre maloletých do 12 rokov

Dĺžka: 110 min.

 

MFF Tribeca - Cena poroty (najlepší hraný film)

 

Úspešný a oceňovaný taliansky režisér Ferzan Ozpetek vytvára hravú a inteligentnú komédiu, ktorá získala Cenu poroty na Medzinárodnom filmovom festivale Tribeca v New Yorku v kategórii najlepší hraný film a ďalšie významné filmové ocenenia v kategóriách najlepší herec a herečka vo vedľajšej úlohe.

Hlavnou postavou filmového príbehu je Tommaso, najmladší syn kantonskej početnej a tradičnej rodiny z južného Talianska, ktorá sa už od 60. rokov zaoberá výrobou cestovín. Na ceste domov z Ríma, kde študuje literatúru a kde žije so svojím priateľom Marcom, Tommaso sa rozhodne povedať rodičom pravdu o svojej sexuálnej orientácii. Ale keď je konečne pripravený pred nich predstúpiť, jeho starší brat Antonio mu prekazí všetky jeho plány odhalením jeho vlastného tajomstva. 

Snímka Neriadené strely je zábavnou, povznášajúcou a zároveň dojemnou talianskou komédiou.

Režisér Ozpetek volí k spracovaniu tohto príbehu hravý prístup, zároveň však kritizuje konvenčné hodnoty provinčného juhu Talianska s excentrickými postavami ako konzervatívny otec filantrop, teta alkoholička, večne otrávené služobníctvo či sexuálne žiadostiví Tommasovi priatelia. Témou rodinných tajomstiev, čudáckymi charaktermi postáv a horkosladkým tónovaním filmového rozprávania sa snímka Neriadené strely približuje
k poetike filmov svojrázneho španielskeho režiséra Pedra Almodóvara.

 

6. 6. 2014 (piatok)                

17:00 h            NECH ŽIJE SLOBODA! / VIVA LA LIBERTÀ

Réžia: Roberto Andò

Hrajú: Toni Servillo, Valerio Mastandrea, Valeria Bruni Tedeschi

Scenár: Roberto Andò, Angelo Pasquini, podľa novely Roberto Andò

Kamera: Maurizio Calvesi

Hudba: Angelo Barbagallo

Strih: Clelio Benevento

Žáner: dráma

Rok výroby: 2013

Krajina pôvodu: Taliansko

Nevhodné pre maloletých do 15 rokov

Dĺžka: 93 min.

 

MFF Karlovy Vary 2013 – nominácia na Křišťáľový glóbus
Taliansky syndikát novinárov - cena Strieborná stuha (Najlepší scenár)
Špeciálna strieborná stuha (Najlepší herec v hlavnej úlohe)
ceny David di Donatello (Najlepší scenár a Najlepší herec vo vedľajšej úlohe)

 

Snímka, ktorá bola v Taliansku prvýkrát uvedená na sviatok svätého Valentína, prináša jej tvorcovi –  režisérovi a zároveň scenáristovi Robertovi Andó - jeden úspech za druhým. Nielen, že ho Taliansky syndikát novinárov v roku 2013 ocenil prestížnym vyznamenaním Strieborná stuha za Najlepší scenár, ale prisúdil mu aj Špeciálnu striebornú stuhu za Najlepšieho herca v hlavnej úlohe (Toni Servillo). Ceny David di Donatello za Najlepší scenár a Najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe, nominácie na Zlaté glóbusy a na Krištáľový glóbus z MFF v Karlových Varoch len potvrdzujú nezvratné prednosti talianskeho tvorcu a jeho filmu. Majstrovsky vykreslená politická scéna súčasnej talianskej spoločnosti ide ruka v ruke s výnimočným hereckým výkonom Toniho Servilla, ktorý v dvojúlohe popredného politika a jeho brata nedá divákom vydýchnuť až do záverečných tituliek a ani po odchode z kina neopustí ich myseľ.

Enrico Olivieri, predseda najsilnejšej politickej strany, je na pokraji krízy. Preferencie jeho strany stále klesajú a voľby sa nezadržateľne blížia. Jednej noci však Olivieri zmizne. V spoločenských a straníckych kruhoch sa rýchlo šíria fámy a dohady a šedá eminencia, Andrea Bottini, sa snaží túto situáciu všemožne vyriešiť. V jeho mysli sa tak zrodí šialený a hazardný plán - verejnosti podsunúť Olivieriho brata – dvojča. Dôvtipný filozof, ktorý trpí bipolárnou depresiou, je pravým opakom svojho brata. Poetické a zrozumiteľné vyjadrovanie, žoviálny prístup k ľuďom a rozosmiata tvár sú kľúčom k strmému vzostupu preferencií strany. Nebývalý úspech strany a popularitu politika však ktosi zo zákulisia sleduje a vyčkáva...

 

6. 6. 2014 (piatok)

19:00 h            ŠTYRIKRÁT / LE QUATTRO VOLTE

Réžia: Michelangelo Frammartino

Hrajú: Giuseppe Fuda, Bruno Timpano, Nazareno Timpano

Scenár: Michelangelo Frammartino

Kamera: Andrea Locatelli

Hudba: Paolo Benvenuti

Strih: Benni Atria, Maurizio Grillo

Žáner: dráma

Rok výroby: 2010

Krajina pôvodu: Taliansko, Nemecko, Švajčiarsko

Nevhodné pre maloletých do 12 rokov

Dĺžka: 88 min.

 

MFF Cannes 2010 - Cena Europa Cinemas Label

 

Taliansky architekt a filmár Michelangelo Frammartino prináša v roku 2010 divákom svoj už druhý celovečerný film Štyrikrát. Podobne, ako jeho medzinárodne úspešný filmový debut Dar (Il dono, 2003), ovenčený množstvom festivalových cien, jeho druhá snímka je opäť na pomedzí hraného a dokumentárneho filmu a jej obrazové rozprávanie je takisto zasadené do odľahlých, takmer vyľudnených častí južného Talianska.

Najprv nenápadne sledujeme každodenný život starého pastiera kôz, žijúceho v odľahlej stredovekej dedine v horách talianskej Kalábrie. Liek proti dávivému kašľu si zarába z vody a prachu, pozbieraného z podlahy miestneho kostola. V stáde jeho kôz sa však narodí drobné kozľa a režisér našu pozornosť upriamuje práve na slabé zviera, na to, ako sa stavia na vlastné nohy a začína bojovať o svoje miesto v početnom stáde i vo svete. A nakoniec sledujeme mohutnú jedľu, ktorú však lesníci zotnú a použijú na prípravu dreveného uhlia.

V jednom z najpozoruhodnejších filmov 63. ročníka MFF Cannes, kde získal Cenu Europa Cinemas Label, Frammartino vytvára podmanivú poetickú víziu o neustále sa opakujúcom cykle života, prírody a nemenných tradícií odľahlých miest a hľadá esenciu života človeka, zvierat a vecí okolo nás. Snímka získala ešte množstvo ocenení a nominácií v hlavných i vedľajších kategóriách na lokálnych i medzinárodných filmových festivaloch.

 

7. 6. 2014 (sobota)               

17:00 h            SACRO GRA

Réžia: Gianfranco Rosi

Scenár: Gianfranco Rosi, Niccolò Bassetti

Kamera: Gianfranco Rosi

Strih: Jacopo Quadri

Žáner: dokumentárny

Krajina pôvodu: Taliansko, Francúzsko

Rok výroby: 2013

Jazyková úprava: české titulky

Nevhodné pre maloletých do 12 rokov

Dĺžka: 93 min.

 

MFF Benátky 2013 - Zlatý lev, cena Leoncino d'Oro Agiscuola

 

Sacro GRA je historicky prvým dokumentárnym filmom, ktorý získal Zlatého leva na MFF v Benátkach v hlavnej súťaži. Taliansky režisér Gianfranco Rosi svoje predchádzajúce filmy El Sicario, Room 164 (2010) a Below Sea Level už na benátskom festivale premiéroval, no až jeho štvrtá celovečerná dokumentárna snímka obdržala toto prestížne ocenenie.  

Gianfranco Rosi, ktorý si za predlohu svojho filmu zvolil knihu Itala Calvina ”Invisible Cities”(Neviditeľné mestá), sa rozhodol zobraziť Rím nevšedným spôsobom – prostredníctvom diaľnice. Prináša autentické príbehy a osudy obyčajných ľudí, žijúcich na okraji najväčšej dopravnej tepny Talianska, Grande Raccordo Anulare (GRA), ktorá je kruhovou diaľnicou Ríma s dĺžkou asi 70 kilometrov. Čo má spoločné spustnutý aristokrat z Piedmontu, ktorý žije v malom štúdiu so svojou dcérou, botanický expert, hľadajúci prostriedok proti larvám, ktoré zabíjajú palmové stromy, ďalej princ, ponúkajúci svoj gýčový kaštieľ ako zátišie k fotorománom, pracovník v ambulancii a rybár, ktorý žije na rieke Tiber a chytá úhorov?

Rosiho kamera zachytáva reálny život popri diaľnici bez akýchkoľvek príkras a štylizujúcich zásahov. Divákom ukazuje širokú rôznorodosť domácností, profesií, osobností, sociálnych vrstiev a prirodzený rytmus každodenného života na diaľnici. Režisér sa vyhýba hlbšej analýze a objavuje neviditeľné svety, poetiku, krutosť a protirečenia súčasného Talianska i svetovej spoločnosti. Túto pestrú mozaiku života na predmestí Ríma Rosi nakrúcal nepretržite viac ako dva roky.

 

7. 6. 2014 (sobota)   

19:00 h            TU TO MUSÍ BYŤ / THIS MUST BE THE PLACE

Réžia: Paolo Sorrentino

Hrajú: Sean Penn, Frances McDormand, Judd Hirsch, Eve Hewson, Kerry Condon

Scenár: Umberto Contarello, Paolo Sorrentino

Kamera: Luca Bigazzi

Hudba: David Byrne, Will Oldham

Strih: Cristiano Travaglioli

Žáner: dráma

Rok výroby: 2011

Krajina pôvodu: Taliansko, Francúzsko, Írsko,

Jazyková úprava: české titulky

Nevhodné pre maloletých do 12 rokov

Dĺžka: 118 min.

 

MFF Cannes 2011 - Cena ekumenickej poroty
cena Zlatá stuha v troch hlavných kategóriách vrátane réžie; ceny Davida di Donatella

 

Filmom Tu to musí byť prináša známy taliansky režisér Paolo Sorrentino, oceňovaný doma i v zahraničí a oslavovaný divákmi aj filmovými kritikmi, netradičnú, vizuálne atraktívnu road-movie drámu o hľadaní vlastnej identity a zmierení sa so svojou minulosťou i so sebou samým.

Hlavnou postavou príbehu je starnúci, no kedysi veľmi slávny rocker Cheyenne, ktorý žije so svojou dlhoročnou partnerkou v obrovskej prázdnej vile v Dubline, stále sa oblieka ako za starých dobrých čias a jeho jedinou priateľkou je dospievajúce mladé dievča. Smrť jeho židovského otca, s ktorým pred 30 rokmi prerušil kontakt, ho privedie
do New Yorku, kde sa dozvie o útrapách svojho otca a rodiny v poľskom Osvienčime počas druhej svetovej vojny, najmä v rukách bývalého dôstojníka SS Aloisa Müllera. Doposiaľ znudený a otrávený Cheyenne sa rozhodne nájsť tohto bývalého nacistu a vojnového zločinca, aby pomstil niekdajšie neprávosti, páchané voči otcovi. Na ceste naprieč USA však Cheyenne stretáva rôznych ľudí, ktorí mu pomáhajú zmieriť sa s otcovou smrťou i so svojím vlastným životom. Cesta za pomstou sa pre Cheyenna mení na cestu vykúpenia z jeho vlastnej minulosti.

Snímka s presvedčivým hereckým výkonom Seana Penna v hlavnej úlohe a so skvelou hudbou Davida Byrnea, zakladateľa americkej avantgardnej novej hudby 70. rokov, získala Cenu ekumenickej poroty na MFF Cannes 2011, množstvo cien Davida di Donatella, udeľovaných Talianskou filmovou akadémiou, a v roku 2012 film získal
od Národného združenia talianskych novinárov (Sindacato Nazionale dei Giornalisti Cinematografici Italiani) cenu Zlatá stuha v troch hlavných kategóriách vrátane réžie.

Hlavné menu