Deň srbskej kultúry

Iné akcie

DEŇ SRBSKÉHO DOKUMENTÁRNEHO FILMU

 9. október 2013  18:00 h

Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi, Záhradnícka 19  

Organizátori: Spolok Srbov na Slovensku, Karlovačka manifestácia „Filmsko bdenje duše“  Združenie filmových a TV pracovníkov Vojvodiny z Nového Sadu, PP Fix fókus z Belehradu, RTV Novi Sad

Sprievodná akcia 9. – 31. 10. 2013 - výstava fotografií ŽENY SVETA

Záštitu prevzalo: Veľvyslanectvo Srbska na Slovensku

 

Program:

PIESŇOU A HUDBOU PÍSANÉ, 51 minút

Autori: Snežana Milivojević (scenáristka) a Djordje Šibalin (riaditeľ a kameraman)

Strih: Katalin Juchas

Hudba: tradičná srbská a maďarská, v podani rodiny Rus

Produkcia: MTKA – Maďarská televízia, Budapešť

Кrátky obsah: Film predstavuje srbsko-maďarskú rodinu Rus z dediny Deske pri Segedíne, ktorá maďarskej a srbskej medicíne, diplomacii a kultúre dala dvoch diplomatov vysokej triedy, troch lekárov a jedného herca.

Všetci sú aj hudobníci – amatéri. Tradičný systém výchovy, silné a zdravé rodinné jadro umožnili, že v tomto mikroprostredí, v ktorom v tom istom čase bola zastúpena srbská aj maďarská kultúra, materinský jazyk, v tomto prípade jazyk prostredia, zostane srbský a aby na základe toho dvojjazyčnosť prerástla do multikulturálnosti.  Krása, uváženie a rešpekt voči rozličnosti sa prenesie ako príklad a štýl života, ktorý treba šíriť ďalej.

  

STRÁŽCOVIA TICHA, 18 min

Scenár a réžia: Dragan Elčić

Kamera: Nikola Djurić

Strih: Мilica Jovanović

Hudba: Vladimir Krstić

Produkcia: Televízia BК

Каtegória: кultúra

Кrátky obsah: Kláštor Visoki Dečani – задужбина srbského kráľa Uroša III. , vyzdvihuje sa do nebies už skoro 700 rokov. Budoval ho františkán fra Vita. Osud chcel, aby ho talianský vojaci, aj keď boli okupátorské, zanechajú počas druhej svetovej vojny. Dnes, v meste Dečani už nežije ani jeden Srb, ale práve Taliani.

Dragan Elčić  sa narodil  roku 1959 v Sarajeve. Po Akadémii scénickych umení ukončil špecializáciu na Slavjanskej Univerzite v Sofii. („Stefan Stefanov“) – dokumentárny film v extrémnych podmienkach. Je profesorom TV réžie V Akadémii BK.

Natočil viacero TV drám TV filmov, realizoval mnoho TV vysielaní, natočil viac ako 200 dokumentárnych filmov a dostal viac než 20 medzinárodných ocenení.

 

LASTOVIČKA, 15 min.

Scenár: Željko Marković

Réžia: Milan Belegišanin

Kamera: Ljubomir Glušica

Strih: Saša Armbruster

Hudba: аrchív

Produkcia: RTV Vojvodina

Kategória:

Кrátky obsah: Starec pri toľkej samote dokázal svojou bezhraničnou láskou a trpezlivosťou skrotil lastovičku.

Režisér Milan Belegišanin (1956) – významnejšie dokumentárne filmy: „Krik“, 1991, (Zlatá medaila „Belehrad“ za réžiu), „Šepkanie života“ (Strieborná medaila „Belehrad“ za réžiu a ocenenie TV Novinky), „Zámky Vojvodiny“, „Doprovod“, „Sviečky v rovine“, „Všetky Gojkove bohatstvá“, 2004, „Lastovička“, 2007; /Všetci v produkciji, TV Novi Sad, dnes RTV Vojvodiny/.

Odporúčané akcie