Dozvuky Jedného sveta

03.12.2013 - 18:00 - 19:30
Pravidelné premietanie dokumentárnych filmov Jedného sveta v RKC v Prievidzi (Záhradnícka 19). Film: Arcibiskup s ľudskou tvárou. Vstupné: 2 € / Usporiadatelia: OZ Berkat a RKC v Prievidzi

Dozvuky Jedného sveta

Pozývame Vás na pravidelné premietanie dokumentov Jedného sveta.

Film: Arcibiskup s ľudskou tvárou

Dátum konania: 3. 12. 2013 o 18:00 h

Miesto konania: Sála Regionálneho kultúrneho centra v Prievidzi, Záhradnícka 19
Vstupné: 2 € / študenti, dôchodcovia, ZŤP: 1 €

Organizátori: OZ Berkat a RKC v Prievidzi

 

O filme:

Ako symbolické rozlúčenie a akési prirodzené vyústenie nielen našich aktivít od osobnej účasti arcibiskupa Bezáka na festivale Jeden Svet 2013 cez udelenie Čestného občianstva mestom Prievidza až po súčasný stav, ktorý všetci dobre poznáme, budeme premietať v rámci Dozvukov Jedného sveta dokument:

Arcibiskup s ľudskou tvárou

Krajina pôvodu: Česko, rok výroby: 2012

Žáner: Dokumentárny film, 52 min.

Kamera: Karel Slach

Réžia, scenár: Petr Minařík

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10396391238-arcibiskup-s-lidskou-tvari/

 

Portrét neobyčajného muža v obyčajnom svete; zázrak sa odkladá, trest prichádza hneď.

Scenár filmu utvárali z veľkej časti okolnosti, ktoré prebiehali od začiatku roka 2012 v trnavskej arcidiecéze. Bezák svojou bezprostrednosťou oslovuje ľudí naprieč generáciami, dokáže jednoducho formulovať závažné posolstvá a je tŕňom v oku hierarchie vlastnej katolíckej cirkvi. Prečo? Možno preto, že svojou schopnosťou šíriť správu evanjelia prekonáva svojich súputníkov v cirkvi. 2. júla 2012 je arcibiskup Bezák odvolaný, čo je bezprecedentný krok v dejinách katolíckej cirkvi v celej strednej Európe. Nie sú uvedené žiadne dôvody, protistrana mlčí. Pokus o prezentáciu ľudskej tváre cirkvi narazil na stereotypné mechanizmy, podľa ktorých cirkev nielen jedná, ale aj uvažuje. Príbeh Róberta Bezáka, teraz už emeritného arcibiskupa, tým však nekončí.

Hlavné menu