Envirofilm 2013

09.09.2013 - 16:00 - 13.09.2013 - 19:00
Pofestivalová prehliadka. Výber ocenených filmov 19. medzinárodného festivalu filmov o životnom prostredí . Vstup voľný

Program Envirofilm 2013 v Prievidzi:

9., 11., 13. 9. 2013 (pondelok, streda, piatok) o 16:00 h   

9. 9. 2013 pondelok

16:00 h BRUCHO TOKIA, Nemecko, 58 ́

Umožňuje nahliadnuť do inak uzavretých miest ako sú čistiarne odpadových vôd a 16.000 km dlhý kanalizačný systém v Tokiu - najväčšom meste sveta, ktoré má 36 miliónov obyvateľov. Ukazuje smetiarov, predajcov rýb, kuchárov a farmárov pri práci a ilustruje japonské hodnoty rituálu, disciplíny a členstva v skupine. Po havárii vo Fukushime sa perspektíva zmenila. Film je o strate dôvery v technickú a politickú elitu Japonska.

 

17:00 h TRH ALEBO MORÁLKA, Nemecko, 45 ́

Čo môžu spotrebitelia kúpiť s čistým svedomím a čo nie? Rozhodnutie, ktoré je stále ťažšie, keďže mnohé produkty sú výsledkom detskej práce, nízkych platov, poškodzovania životného prostredia. Zatiaľ čo v Európe platia prísnejšie zákony a záväzky voči životnému prostrediu, mnohé medzinárodné koncerny zneužívajú nízky štandard práva v chudobných krajinách – a dosahujú miliardové zisky.

 

17:45 h ANI KÔSTKA NAZMAR, Česká republika, 10 ́

Dediny južnej Moravy sa príliš nezmenili po celé stáročia. Sú tam dobre udržiavané rodinné domy, malé polia, ktoré dávajú ľuďom potravu, kostol, ktorý ich spája, a veľa osláv. Ich spôsob života prežil Turkov a Tatárov, Napoleona, dokonca Hitlera a Stalina ... Prečo? Pretože vedia, ako využívať prírodu bez toho, aby ju ničili. Táto tradícia ľahko absorbuje aj moderné trendy, ako je úspora energie alebo využívanie biomasy.

 

18:00 h EKOPIA – INTELIGENTNÁ BUDOVA, TRVALO UDRŽATEĽNÉ BÝVANIE. 6. ČASŤ: CESTOVNÝ RUCH SA STÁVA EKOLOGICKEJŠÍM, Nemecko, 26 ́

Čím ďalej tým viac architektov na celom svete navrhuje hotely, ktoré spĺňajú požiadavky na trvalo udržateľný cestovný ruch. Tieto zmeny v postojoch sú nesporné a priemysel cestovného ruchu na ne reaguje. V tejto časti seriálu architekti predstavia svoje vízie prešvajčiarske Alpy, indonézsky ostrov Bali a východoafrickú Rwandu.

 

11. 9. 2013 streda

16:00 h TROJUHOLNÍK SMRTI – V PROSPECH SEBA, Slovensko, 29 ́

Investigatívny dokumentárny film pojednávajúci o oblasti Horného Zemplína na Východnom Slovensku, známej ako Trojuholník smrti, ktorej tento názov prischol počas minulého režimu, kedy boli aktívne tri chemické továrne vo Vranove, Strážskom a Humennom. Prvý diel „V prospech seba“, sa zameriava na stále aktívnu, mediálne známu celulózku neďaleko Vranova, ktorá tradíciu tohto názvu aktualizuje.

 

16:30 h  V BLÍZKOSTI ČLOVEKA, Slovensko, 12 ́

Večná dilema o spolužití človeka s voľne žijúcimi zvieratami priamo zo života. Film poukazuje na zmenu správania voľne žijúcich zvierat, ich strety s človekom.

 

16:45 h MERCÚŇ, Slovensko, 18 ́

Dokumentárny portrét o Pavlovi Ballovi je venovaný jeho niekoľkodňovému čakaniu v extrémnych

podmienkach v Žiarskej doline, kde by sa mali vyhrabať svište z nôr. Pri čakaní však Balla neohrozuje len chlad či zobúdzajúce sa medvede, ale predovšetkým nebezpečné lavíny, ktoré sa pravidelne v tejto oblasti a v tomto období vyskytujú.

 

17:00 h STRÁŽCOVIA NOCI, Slovensko, 26 ́

Dokumentárny film o netopieroch - tajomnej skupine živočíchov, ktorých život je dodnes opradený legendami a mýtmi. Scenárista, kameraman a režisér Zdeno Vlach predstavuje netopiere nie ako krvilačné dravce, ale ako neškodné a užitočné živočíchy, ktoré majú v prírode svoje nezastupiteľné miesto.

 

17:30 h PRÍBEHY TATRANSKÝCH ŠTÍTOV – POSADNUTÍ HORAMI, Slovensko, 58 ́

Túžba byť prvým na vrchole tatranských štítov hnala mnohých po ocenení alebo po zdolaní nezdolateľného. Mnohí však zaplatili v horách najvyššiu cenu, iných konflikty s rivalmi donútili z Tatier odísť. Navždy v nich zostal knieža Christian Kraft von Hohenlohe, bez ktorého by Tatry nevyzerali tak, ako ich teraz poznáme. Ostala v nich nielen „jeho“ zver, ale i jeho princípy ochrany prírody.

 

13. 9. 2013 piatok

16:00 h NARASTAJÚCI ODPOR, Nemecko / Švajčiarsko, 84 ́

Dokumentárny film o boji campesinos, drobných farmárov v Paraguaji, proti stále agresívnejšie sa rozširujúcej výrobe genetickej sóje v krajine. Na základe tohto konfliktu film ukazuje celkový vplyv, ktorý má využívanie najmodernejšieho genetického inžinierstva v 21. storočí na ľudí a na prírodu. Podobenstvo o potláčaní života, o ľuďoch, o rozmanitosti rastlín a kultúr a o tom, ako odpor vzniká tak v ľuďoch ako aj v prírode.

 

17:30 h MŔTVI Z ALOSU, Taliansko, 31 ́

Film je zmesou fikcie a dokumentu, kina a literatúry, využíva širokú škálu archívnych záberov, aby ukázal fatálne kroky malej talianskej komunity pastierov v 50-tych rokoch, smerujúce k "modernosti". V skutočnosti však k totálnej likvidácii dediny Alos.

 

18:00 h MEDVEĎ, PÁN KARPATSKÝCH LESOV, Poľsko, 51 ́

Dokument ukazuje verejnosti význam medveďa pre fungovanie prírodných ekosystémov. Šíri poznatky o jeho zvykoch, živote, fungovaní v divočine a obsahuje cenné priekopnícke pozorovanie a správania sa medveďa. Film je novým druhom monografie, úplne odlišným od predchádzajúcich filmov z prírody. Novinkou projektu je konštrukcia scenára, pri ktorom sú použité prostriedky a princípy z celovečerných filmov.

 

Miesto konania

Sála Regionálneho kultúrneho centra v Prievidzi, Záhradnícka 19

Zabezpečuje

Mgr. Monika Bartušová; bližšie informácie: 046 / 512 18 18; monika.bartusova@rkc.tsk.sk

Organizátor

Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi

Hlavné menu